play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Gliwice: Nowe zasady w strefie parkowania już obowiązują

today2 września 2020

Background

Obowiązują już zmiany w gliwickiej Strefie Płatnego Parkowania. Zmieniły się godziny funkcjonowania strefy oraz zasady przyznawania abonamentu mieszkańca. Nowe stawki będą natomiast obowiązywać od stycznia przyszłego roku.

Strefa Płatnego Parkowania jest czynna od poniedziałku do piątku od 9.00 do 17.00. Zmieniły się również zasady przyznawania abonamentu mieszkańca. Aktualnie na jedno mieszkanie (jeden lokal mieszkalny) w strefie A i B przysługują tylko dwa abonamenty. Za pierwszy abonament opłata roczna wynosi 120 zł, za drugi – 300 zł (300 zł obowiązywać będzie od stycznia 2021 r.). Posiadacz abonamentu zamieszkały w strefie A może parkować w strefach A i B, a posiadacz abonamentu ze strefy B – tylko w B. Dotychczas wydane abonamenty zachowują swoją ważność na cały okres na jaki zostały wykupione.

Od stycznia wzrosną również koszty parkowania na terenie SPP. Za pierwszą godzinę w Strefie A trzeba będzie zapłacić 3 zł (lub 1 zł za 20 minut pierwszej godziny – minimalny czas), a w strefie B – analogicznie 2 zł lub 0,50 zł – (za 15 minut – minimalny czas). Druga godzina będzie kosztować 3,50 zł w strefie A i 2,40 zł w strefie B, trzecia godzina – 4,30 zł i 2,80 zł, a czwarta i każda kolejna – 3 zł i 2 zł. Całodniowa opłata postojowa wyniesie 25 zł w strefie A i 12 zł w strefie B.

Wprowadzenie zmian w Strefie Płatnego Parkowania było niezbędne, ponieważ, jak wykazała weryfikacja jej działania (analiza jej funkcjonowania), na przestrzeni sześciu ostatnich lat w znaczący sposób zmniejszyła się rotacja pojazdów na stanowiskach postojowych w strefie, co znacznie ograniczyło dostępność wolnych miejsc – tłumaczy Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich, zarządcy SPP.

Foto i źródło: UM Bytom

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content