play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Wyłudzali leki i sprzedawali je na rynku wtórnym. Akcja CBŚP

today3 września 2020

Background

Kilkaset opakowań różnego rodzaju leków, setki recept, pieniądze oraz inne dokumenty przejęli policjanci CBŚP. Zatrzymali w tej sprawie 4 podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym podejrzanego o kierowanie tą grupą. Z ustaleń policjantów i prokuratorów wynika, że członkowie grupy pozyskiwali refundowane leki na podstawie nienależnych im recept, a następnie sprzedawali je na rynku wtórnym w kraju oraz poza jego granicami.

Z ustaleń śledczych wynika, że wystawiano recepty na leki, które objęte były kwotą refundacji zgodnie z ustawą z 2011 roku. Recepty wypisywane były na osoby, którym nie przysługiwały i tak naprawdę nigdy do nich nie trafiły. Następnie na podstawie tych recept wykupowano leki w aptekach na terenie całego kraju. Wprowadzano w ten sposób w błąd przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia co do zasadności i konieczności powyższych refundacji, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie blisko 11 mln zł.

Leki były sprzedawane na terenie kraju oraz poza jego granicami. Według śledczych grupa mogła działać nawet od czerwca 2015 roku. Głównym terenem działalności przestępczej były województwa śląskie i małopolskie. W tej sprawie policjanci zatrzymali w ostatnim czasie 4 osoby, w tym podejrzanego o kierowanie tą grupą. Śledztwo jest rozwojowe i niewykluczone są dalsze zatrzymania.

Foto: www.cbsp.policja.pl

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content