play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Katowice: Rozmowy o planie klimatycznym dla Europy

today5 września 2020

Background

Jeszcze w tym roku ma być gotowy nowy plan klimatyczny dla Europy. Jego zapisy są niekorzystne dla Polski – tak uważają europosłowie Prawa i Sprawiedliwości, dlatego dziś spotykają się w Katowicach ze stroną społeczną. Do siedziby Solidarności zaprosił ich Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

Doszły do nas informacje, że Parlament Europejski zamierza zaostrzyć zasady tzw. pakietu klimatycznego. Poprosiliśmy europosłów, którzy zajmują się tym tematem na co dzień, aby przedstawili nam założenia tego planu – mówi Jarosław Grzesik

W spotkaniu bierze udział między innymi europosłanka, była Minister Edukacji Anna Zalewska. – Spotykamy się, bo jesteśmy w historycznym momencie w Parlamencie Europejskim, a mianowicie głosowaniem nad prawem klimatycznym. Komisja Środowiska, ja jestem tam sprawozdawcą, już w czwartek podejmie pierwszą decyzję, która jest skrajnie zła. Nie ma ona żadnych wyliczeń, ani spojrzenia w jaki sposób będzie oddziaływała na środowiska, społeczeństwo i jakie będą potrzebne pieniądze – mówi nam Anna Zalewska.

Obawiamy się zaostrzenia i tak już rygorystycznych przepisów dotyczących czy to emisji dwutlenku węgla czy też innych zaostrzających przepisów dotyczących energetyki konwencjonalnej. W Europie panuje polityka dekarbonizacyjna i nie wiemy czego się spodziewać po tych nowych przepisach – dodaje Jarosław Grzesik.

Nasza energetyka oparta na węglu jest obciążona dotkliwymi opłatami. Nie twierdzimy, że zmiany są niepotrzebne. Ekologia to jest przyszłość i tu nie ma sporu w Polsce co do tego, ale potrzebujemy na to czasu i pieniędzy – dodaje europoseł Grzegorz Tobiszowski.

W październiku planowane jest głosowanie w Parlamencie Europejskim i rozmowy między Radą Europejską, Parlamentem i Komisją. W ciągu najbliższych trzech miesięcy prawo klimatyczne ma być gotowe.

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content