play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Piekary Śląskie

Piekary Śląskie: Co zawiera raport NIK na temat Osiedla Wieczorka? Dziś odbyła się sesja RM

today14 września 2020

Background

Termomodernizacja Osiedla Wieczorka w Piekarach Śląskich tematem nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Dzisiaj w mieście odbyła się sesja, podczas której dyrektor katowickiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli omówił raport NIK-u na ten temat. Obrady trwały ponad pięć godzin.

Mowa tu o ogromnym projekcie wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji na Osiedlu Wieczorka w Piekarach Śląskich. Zaplanowano prace w 74. budynkach, gdzie jest ponad 2000 mieszkań. Inwestycja o wartości ponad 70 mln złotych uzyskała początkowo wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Była szansa na zwrot części poniesionych kosztów. Po przystąpieniu do realizacji projektu okazało się jednak, że deklarowany we wnioskach efekt ekologiczny jest przeszacowany, a w części mieszkań działają już inne źródła ciepła, zainstalowane przez samych mieszkańców. W tych warunkach WFOŚiGW wypowiedział umowy.

Miasto jednak nie zamierzało się z planów wycofywać i rozpoczęło inwestycję. Finansowanie nie pochodzi już z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na prace zaciągnięto kredyty komercyjne, a instytucją, która odpowiada za realizację działań jest Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich.

Sprawą zajęła się Najwyższa Izba Kontroli, która pod koniec sierpnia opublikowała raport. – Nieprawidłowości wystąpiły w działaniach wszystkich kluczowych jednostek uczestniczących w Projekcie. Urząd Miasta w Piekarach Śląskich zlecił realizację przygotowania projektu podmiotowi (Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich), który nie miał w tym zakresie wystarczającego doświadczenia. ZGM opracował większość wniosków w oparciu o nierzetelnie opracowane dokumenty. Natomiast Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zaakceptował złożone wnioski i zawarł umowy o dofinansowanie, pomimo posiadania dokumentów świadczących o tym, że zaakceptowane właśnie wnioski mogły zawierać nieprawdziwe dane – czytamy w Raporcie NIK.

My nie skierowaliśmy zawiadomienia. Przeprowadzone przez nas analizy prawno-karne nie wskazywały na celowość składania zawiadomienia przez Najwyższą Izbę Kontroli. My braliśmy pod uwagę całokształt wyników kontroli i rozkład odpowiedzialności pomiędzy stroną samorządową i dysponenta środków. Nie każdy wniosek zawierają błędy jest wnioskiem stanowiącym sam z siebie próbę wyłudzenia środków publicznych. Niewątpliwie po stronie dysponenta środków leży obowiązek pieczołowitej i dokładnej weryfikacji tych wniosków. To jest stanowisko Najwyższej Izby Kontroli – mówił podczas dzisiejszej sesji dyrektor katowickiej delegatury NIK Piotr Miklis.

Prezentacja dyrektora NIK była bardzo rzeczowa i merytoryczna. Pan dyrektor powiedział dwie bardzo ważne rzeczy. Był to największy projekt w kraju, byliśmy pierwszą gminą, która próbowała zrobić coś takiego. Wszyscy się na tym uczyli. Błędy popełnił ZGM i WFOŚiGW. Nie ma mowy o fałszowaniu dokumentacji, nie ma mowy o oszustwie. Nikt nie dopatrzył się znamion przestępstwa – mówi zastępca prezydenta Piekar Ślaskich Krzysztof Turzański.

Wątpliwości co do realizacji inwestycji w obecnym kształcie i na obecnych warunkach mają opozycyjni radni, na wniosek których zwołana została dzisiejsza sesja. – Chodzi nam o dobro mieszkańców i dobro naszego miasta i sytuację finansową naszego miasta. Nie jesteśmy krezusami, dlatego warto przyglądać się szczególnie inwestycjom, które mają bardzo wysokie koszty. W tym wypadku całość szacowana jest na 74 miliony złotych, co jest bardzo dużą kwotą dla nas – zauważa Małgorzata Gruszczyk, radna klubu PiS.

Trzeba pamiętać, że podstawą błędów, które znalazły się w dokumentacji jest nierzetelnie przygotowana dokumentacja przez firmę zewnętrzną. To firma podała nieprawdziwe dane, które stały się podstawą wypełnionych wniosków. Mamy za sobą kontrolę CBA i NIK, trwa jeszcze postępowanie prokuratury. Po zakończeniu tych postępowań będziemy mogli dochodzić roszczeń wobec audytora – kończy Krzysztof Turzański.

Modernizacja na Osiedlu Wieczorka cały czas postępuje. Kolejne budynki zyskują nową elewację i podłączone są do centralnego ogrzewania. Wszystko ma być gotowe w przyszłym roku.

Foto: UM Piekary

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content