play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Ruda Śląska

Ruda Śląska: Wpadli fałszywi policjanci

today18 września 2020

Background

Policjanci z Rudy Śląskiej zatrzymali członków grupy oszukującej seniorów metodą „na policjanta”. Mężczyźni wpadli, gdy przyjechali po odbiór 30. tysięcy złotych od 79-latka. Tydzień wcześniej tą samą metodą oszukali innego seniora, który wydał im 23 złote monety warte 160 tysięcy złotych. Trzej dorośli oszuści, którzy od dłuższego czasu byli „policyjnymi kurierami”, zostali już tymczasowo aresztowani. Za oszustwa grozi im kara do 8 lat więzienia. Natomiast 16-latkiem zajmie się sąd rodzinny.

Zatrzymanie sprawców było możliwe dzięki wnikliwej pracy śledczych, którzy w ramach trwającego dochodzenia ustalili tożsamość oszustów i ich miejsca pobytu. Mężczyźni są odpowiedzialni za kilka przestępstw na terenie Rudy Śląskiej, w których wspólnie z innymi osobami dokonywali oszustw metodą „na policjanta”. W trakcie zatrzymania mieli odebrać od starszego mieszkańca 30 tysięcy złotych, które rzekomo były pomocne w złapaniu oszustów bankowych. Tydzień wcześniej tą samą metodą oszukali 75-latka z Rudy Śląskiej, który przekazał fałszywemu policjantowi 23 złote monety, warte blisko 160 tysięcy złotych. Jeden z zatrzymanych mężczyzn wmówił mu, że jako policjant musi zabrać na chwilę monety, aby wykonać specjalistyczne zdjęcia 3D. Po wyjściu z mieszkania zniknął, a senior nie odzyskał już swojej cennej kolekcji.

Tego typu oszustw jest więcej, a śledczy z rudzkiej komendy zbierają kolejne dowody przeciwko tej grupie. Czterej zatrzymani w sprawie mężczyźni to mieszkańcy Zabrza i Bytomia, w wieku 28, 18, 17 i 16 lat. Policjanci ustalili, że sprawcy odgrywali rolę „kurierów”, którzy podając się za policjantów, odbierali od seniorów pieniądze. Śledczy i rudzki prokurator wnioskowali do sądu o tymczasowe aresztowanie sprawców. W czwartek rudzki sąd przychylił się do wniosku, a 28,18 i 17-latek trafili do aresztu na 3 miesiące. Czwartym z grupy jako nieletnim zajmie się sąd rodzinny – czytamy na stronie internetowej rudzkiej policji.

Kryminalni z rudzkiej komendy zapowiadają, że sprawa ma charakter rozwojowy, a docierając do kolejnych pokrzywdzonych, zarzuty wobec sprawców będą poszerzane. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content