play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Ulica Warszawska w Katowicach się zazieleni

today23 września 2020

Background

Będzie przebudowa ulicy Warszawskiej w Katowicach. Metamorfozę tej ulicy prezydent Marcin Krupa zapowiedział jesienią 2018 roku w ramach swojego programu wyborczego, w którym mówił m.in. o przywróceniu zieleni na ulicach miasta i nasadzeniach drzew na ulicach. Ulica Warszawska prowadzi od katowickiego rynku w kierunku wschodnim – m.in. do Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego.

Dziś na Warszawskiej dominuje ruch samochodowy, tramwajowy i parkingi. Piesi dysponują wąskimi chodnikami. To wszystko ma się zmienić – gruntowną rewitalizację przejdzie odcinek ul. Warszawskiej od skrzyżowania z ul. Dyrekcyjną do skrzyżowania z ul. Francuską. Koncepcję tego przedsięwzięcia prezydent Marcin Krupa zaprezentował dziś podczas briefingu prasowego w miejscu opisywanej inwestycji.

Pomysł zazielenienia ulicy Warszawskiej to powrót do jej historycznego wyglądu. Wielokrotnie rozmawiałem o tej przestrzeni z mieszkańcami. W poprzednich latach mieszkańcy zgłaszali także pomysły na punktowe zmiany w tym obszarze w ramach budżetu obywatelskiego. Ponadto mówimy o miejscu w samym sercu Katowic, które powinno być reprezentacyjne. Z tych względów zdecydowałem, by włączyć tę inwestycję do mojego programu wyborczego. Teraz nadszedł czas na to, by ten pomysł wdrożyć w życie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Zamiast parkingów – pojawi się około 70 drzew i krzewy. – Zieleń jest ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale także klimatycznych. Ponadto odcinek ul. Warszawskiej do skrzyżowania z ul. Szkolną zostanie zamknięty dla ruchu. Utworzymy tu nowy deptak miejski po dwóch stronach torowiska. Pojawia się ławki, na których będzie można odpocząć w cieniu drzew. Podobne rozwiązania są stosowane w Holandii. Dostawy do sklepów będą odbywać się jedynie istniejącym torowiskiem. Z kolei drugi fragment inwestycji, tj. odcinek od ul. Szkolnej do ul. Francuskiej również stanie się przestrzenią przyjazną dla pieszych i rowerzystów poprzez wprowadzenie strefy tempo 30 na całym tym odcinku. Nie zabraknie również zieleni. Całość będzie także uzupełniona o iluminacje świetlne, tak by również po zmroku ulica była wspaniałym miejscem do spacerów – dodaje Krupa.

Te założenia powodują zmiany w organizacji ruchu – ograniczenie ruchu samochodowego na odcinku Rynek – skrzyżowanie z ul. Szkolną, zwiększenie priorytetu poruszania się pieszych i rowerów oraz komunikacji publicznej (tramwaj), a także konieczność przebudowy ulicy wraz z towarzyszącymi jej sieciami kanalizacyjną, trakcyjną i oświetleniową. Koncepcja jednocześnie nie ingeruje bezpośrednio w istniejące torowisko. Zmiany w organizacji ruchu pozwolą zmaksymalizować wykorzystanie zieleni. – W utworzonych klombach zaproponowaliśmy zieleń nawiązującą do historycznego wyglądu ulicy – na odcinku pomiędzy Rynkiem, a skrzyżowaniem z ul. Szkolną będą to 20 do 36 wysokich drzew dorastające do 10-12m wysokości, natomiast na odcinku od skrzyżowania z ul. Szkolną do skrzyżowania z ul. Francuską z uwagi na możliwości jakie daje przestrzeń będą to drzewa niskie do 3m wysokości i kolumnowe lub o wysokich pniach. Łącznie na całym odcinku przewiduje się nasadzenie około 70 sztuk drzew. Jako podsadzenia pojawią się m.in. róże, hortensje, czy bluszcze oraz rośliny przyciągające owady – mówi Katarzyna Giglok autorka koncepcji z firmy Calla.

Priorytetem przebudowy jest zazielenienie ulicy Warszawskiej, a więc drzewa zastąpią miejsca parkingowe. Obecnie na odcinku ul. Warszawskiej objętym projektem znajdują się 52 miejsca parkingowe, w tym 5 miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych oraz 20 miejsc oznaczonych kopertą. Koncepcja zakłada zachowanie do celów doraźnej obsługi punktów handlowo-usługowych wyznaczonych miejsc do chwilowego zatrzymania w ilości 6 sztuk oraz 4 stanowiska dla osób niepełnosprawnych. – Mając koncepcje mamy ważny dokument, który wyznacza konkretne działania projektantowi. Prace projektowe chcemy zakończyć jesienią w przyszłym roku, tak by deptak był gotowy wiosną 2023 roku. Przestrzeń ulegnie całkowitej metamorfozie, w której głównym elementem będzie zieleń. Oprócz drzew, kwiatów i krzewów rośliny będą obecne także w ramach małej architektury, w tym zazielenią przystanek autobusowy przy ul. Szkolnej – wyjaśnia Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Szacowana wartość inwestycji wyniesie ok. 12 mln zł, z czego środki własne to około 4 mln zł, a pozostała kwota zostanie pokryta z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych.

Foto i źródło: UM Katowice

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content