play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

W Zabrzu działa nowy punkt pobierania wymazów

today25 września 2020

Background

Chcesz bezpłatnie wykonać test na obecność koronawirusa? Jeśli masz skierowanie od lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, albo wyjeżdżasz do sanatorium, możesz to zrobić w Śląskim Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu. Na mapie Śląska pojawił się nowy punkt, gdzie pobierane są wymazy do badań finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wymazy dla osób ze skierowaniem pobierane są od poniedziałku do niedzieli od 10.00 do 12.00 w Zabrzu przy ul. Curie-Skłodowskiej 10 C. Wcześniej należy zadzwonić i umówić się na termin poboru wymazu: kom 604 916 306.

Przypomnijmy, według nowej strategii walki z COVID-19 przygotowanej przez ministerstwo zdrowia, lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej mogą kierować na test w kierunku koronawirusa pacjentów podejrzanych o zachorowanie na COVID-19.

Od kilku dni lekarze rodzinni wystawiają skierowania przez aplikację gabinet.gov.pl. Wynik badania dostępny jest dla zlecającego lekarza w aplikacji, a dla pacjenta – w Internetowym Koncie pacjenta.

Warto dodać, że laboratorium „Lab. Covid-19 KMS” Śląskiego Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu od końca marca (od momentu powstania) wykonało już ponad 45 tysięcy testów na obecność koronawirusa. Badania wykonywane są przede wszystkim na potrzeby śląskich szpitali, niemniej coraz częściej do Lab. Covid-19 KMS zgłaszają się też szefowie zakładów pracy chcący przebadać załogę i uniknąć ewentualnych strat wynikających z konieczności wstrzymania produkcji.

Oprócz testów genetycznych Lab. Covid-19 KMS wykonuje również testy na obecność przeciwciał SARS-CoV-2 (IgG, IgM i IgA) metodą tzw. „testów kasetkowych”; badań serologicznych zaawansowaną metodą ELISA czy badań z użyciem analizatorów dających możliwość oznaczenia przeciwciał testami z certyfikatami CE-IVD.

Foto i źródło: Kardio-Med Silesia

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content