play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Dzień Ratownictwa Medycznego. Jak pomagać?

today13 października 2020

Background

Pomagają w sytuacjach kryzysowych, teraz są pierwszymi którzy trafiają do zakażonych pacjentów. 13 października to Dzień Ratownictwa Medycznego. Co zrobić by pomóc samym ratownikom?

O ich pracy przypominamy sobie zwykle wtedy, gdy widzimy pędzący ambulans, słyszymy sygnały, dostrzegamy migające światła. Odliczamy sekundy do ich przybycia, gdy stało się coś złego: wypadek, uraz, sytuacja, w której zagrożone może być życie i zdrowie. Dziś pomyślmy o nich szczególnie. 13 października to Dzień Ratownictwa Medycznego.

Jak pomóc samym ratownikom?

Każda osoba pracująca w ratownictwie medycznym codziennie naraża swoje zdrowie i życie, aby nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Sami możemy im pomóc – a jak, podpowiada Justyna Soroka, ratownik medyczny ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Dzień Ratownictwa Medycznego ma nam uświadomić, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy, przecież nigdy nie wiemy, kiedy będziemy mogli kogoś uratować, a często sekundy decydują o ludzkim życiu. Wystarczy odrobina chęci by poznać zasady pierwszej pomocy i okazać empatię tym, którzy jej potrzebują. Nawet przez tak proste rzeczy jak zastosowanie się do przepisów o ruchu drogowym, tworzenie korytarzy życia możemy okazać szacunek dla pracy zespołów ratownictwa -.

Nowe zadania na nowe czasy

Sytuacja pandemiczna postawiła przed ratownikami nowe zadania. To oni z narażeniem życia i własnego zdrowia na pierwszej linii frontu poszukują pomocy dla pacjentów spędzając nieraz długie godziny w oczekiwaniu na przyjęcie chorego do szpitala.

W obecnych czasach od ratowników wymaga się jeszcze więcej. Sytuacja pandemiczna postawiła przed zespołami RM nowe zadania. To oni z narażeniem życia i własnego zdrowia na pierwszej linii frontu poszukują pomocy dla pacjentów spędzając nieraz długie godziny w oczekiwaniu na przyjęcie chorego do szpitala. Można z całą pewnością powiedzieć, że są oni bohaterami dzisiejszych czasów. Należy się im wielki szacunek, którego, niestety, często nie doświadczają. Spotykają się za to z agresją pacjentów, ich rodzin czy osób postronnych. Okrutnym znakiem dzisiejszych czasów jest fakt, że wciąż zdarzają się ludzie, którzy są świadkami np. wypadku komunikacyjnego i jedyne, co potrafią zrobić w tej sytuacji to sfilmować telefonem komórkowym udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym.

(źródło i fot: Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach)

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content