play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Slajder Pilne

Naukowcy ze Śląska chcą szybszego odejścia od węgla

today15 października 2020

Background

Chcą szybszego odejścia od węgla. Apel do premiera Mateusza Morawieckiego w tej sprawie piszą naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego. Powołują się na Śląską Deklarację Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji.

Szybkiej odejście od węgla stoi w interesie Górnego Śląska. Tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego i piszą w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego. Przypominają, że przyjęta w 2018 w Katowicach deklaracja klimatyczna stawia przed regionem wyjątkową odpowiedzialność za przyszłość planety.

Apel podpisali naukowcy

Pod pismem podpisali się między innymi były wojewoda śląski, profesor UŚ Tomasz Pietrzykowski, politolog dr Tomasz Słupik, klimatolog prof Ewa Łupikasza, ekolodzy, biolodzy i socjolodzy. Zaznaczają, że wydłużenie czasu zmian na Śląsku nie służy regionowi. Przypominają, że Polska, jako inicjator Śląskiej Deklaracji Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji, powinna wdrażać zasady sprawiedliwej transformacji, szczególnie na Śląsku. Pod Śląską Deklaracją podpisało się 56 państw.

Pełna treść pisma:

LIST OTWARTY ŚRODOWISKA NAUKOWEGO UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO W KATOWICACH
DO PREZESA RADY MINISTRÓW MATEUSZA MORAWIECKIEGO

W trakcie COP 24 w Katowicach Polska zaproponowała Śląską Deklarację Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji, uzyskując dla niej poparcie 56 państw. Stawia to przed nami wyjątkową odpowiedzialność za realizację zasad sprawiedliwej transformacji, w szczególności Śląska, jako regionu o największej koncentracji wydobycia węgla kamiennego w Unii Europejskiej.

W naszej ocenie, w najlepiej rozumianym interesie Górnego Śląska, jest możliwie szybkie odejście od wydobycia węgla kamiennego na warunkach uzgodnionych nie tylko pomiędzy rządem i związkami zawodowymi, ale także pozostałymi interesariuszami i środowiskami regionalnymi, w warunkach znacznie szerszego konsensu społecznego.

Wydłużanie horyzontu zmian gospodarczego i technologicznego profilu regionu nie jest odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia, w szczególności młodszych i przyszłych pokoleń, oczekujących koncentracji wsparcia publicznego nie na subsydiowaniu przemysłów schodzących, lecz głębokiej modernizacji gospodarczej i technologicznej regionu, zdecydowanej poprawy jakości życia i budowy nowych szans rozwojowych związanych z „Europejskim Zielonym Ładem”.

Ogromne potrzeby inwestycyjne związane z zagospodarowaniem i rewitalizacją obszarów pogórniczych, a także radykalną poprawą jakości środowiska naturalnego w regionie wymagają skierowania zasobów finansowych i ludzkich dziś angażowanych w przedłużanie egzystencji sektora górnictwa węgla kamiennego. Grozi to marnowaniem szans rozwojowych regionu, a także nieoptymalnym i spóźnionym wykorzystaniem funduszy pomocowych Unii Europejskiej dedykowanych procesowi sprawiedliwej transformacji. Jest to działanie sprzeczne z długookresowym interesem regionu i jego mieszkańców, którym wskutek tego grozi trwała marginalizacja w europejskim i światowym ładzie gospodarczym, wyłaniającym się z obecnie zachodzących przemian. Dlatego im szybciej uda się zakończyć na Śląsku epokę wydobycia węgla, tym lepiej dla regionu, jeżeli tylko w procesie tym zostaną zapewnione korzystne i uczciwe warunki transformacji, a potencjał pracowników i firm tego sektora zostanie należycie zagospodarowany.

Apelujemy o jak najszybsze uruchomienie procesu przemian gospodarczych, technologicznych i społecznych, dzięki którym region Górnego Śląska i Zagłębia zostanie możliwie szybko włączony w proces osiągania ambitnych celów europejskiej polityki klimatycznej. Przemiany takie powinny uwzględniać perspektywę znacznie szerszego kręgu interesariuszy niźli tylko reprezentantów górniczych central związkowych – wspólnot samorządowych, środowisk gospodarczych, organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych. Jedynie w ten sposób nieuchronne procesy transformacji regionu stworzą
szansę na odzyskanie przez Śląsk dynamiki rozwojowej i wykorzystanie jego potencjału w sposób odpowiadający wyzwaniom XXI wieku.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content