play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Pół tysiąca łóżek w tymczasowym szpitalu w MCK

today22 października 2020

Background

Pół tysiąca łóżek dla pacjentów chorych na covid 19 znajdzie się w zaplanowanym w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach szpitalu zastępczym. Przy wytypowaniu tej lokalizacji wzięto od uwagę dogodne położenie w centrum miasta, dobrą infrastrukturę oraz możliwość sprawnego dostosowania obiektu do odpowiednich standardów.

Tymczasowy szpital dla chorych na covid 19 powstanie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. To już pewne. Trwają rozmowy z zarządem MCK w sprawie zorganizowani placówki.

Zaangażowanie wielu osób

Wojewoda śląski jest w stałym kontakcie z zarządcą MCK, dyrektorami szpitali, izbami lekarskimi i pielęgniarskimi, i władzami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. – Wszyscy zdają sobie sprawę z powagi sytuacji i dlatego wierzę, że wspólnie uda nam się zorganizować tymczasowy szpital tak, aby mógł zapewnić należytą pomoc i opiekę chorującym pacjentom – podkreśla wojewoda Wieczorek.

Dogodne miejsce na szpital

Dogodne położenie w centrum miasta, dobra infrastruktura oraz możliwość sprawnego dostosowania obiektu do odpowiednich standardów, to kluczowe kryteria, które były brane pod uwagę przy lokalizacji szpitala – wylicza wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Specjalny zespół, w skład którego wchodzą eksperci, głównie lekarze o różnych specjalnościach, pracuje intensywnie nad planem strategii organizacyjnej tak ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest szpital tymczasowy. I przede wszystkim pod uwagę brane są rekomendacje specjalistów, którzy uznali, że umieszczenie pacjentów na jednym poziomie, w otwartej przestrzeni, będzie korzystniejsze dla zapewnienia właściwej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej.

Duża przestrzeń, jaką dysponuje MCK, jest atutem tej lokalizacji, zarówno jeśli chodzi o przygotowanie infrastruktury (sprzętu medycznego, zbiorników z tlenem itp.), jak i w opiece nad pacjentami, którzy nie będą umieszczani na różnych piętrach i oddziałach, ale w przestronnej hali, gdzie łatwiejszy będzie stały nadzór i opieka nad chorymi. W tej formule bardziej efektywna może być też organizacja pracy personelu medycznego.

Więcej łóżek w szpitalach

Jednocześnie systematycznie powiększana jest baza tzw. łóżek covidowych w śląskich szpitalach. Informacja o ilości miejsc oraz zajętości codziennie publikowana jest na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. https://www.katowice.uw.gov.pl/covid-19

Dane dotyczące liczby łóżek dla pacjentów COVID-19 (stan na 21.10.2020 r.):

  1. Liczba łóżek dostępnych dla pacjentów COVID19 (podawana ogółem)  – 1468 (szpitale I, II i III poziomu)
  2. Liczba łóżek zajętych przez pacjentów COVID19 – 945
  3. Liczba łóżek respiratorowych dostępnych dla pacjentów COVID19  – 108
  4. Liczba łóżek respiratorowych zajętych przez pacjentów COVID19 – 86
  5. Liczba wydanych decyzji nakładających obowiązek na szpitale – 61

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu oraz pracy dyrekcji i zarządzających szpitalami udało się zabezpieczyć kolejne miejsca w placówkach m.in. w Częstochowie, Bielsku–Białej, Orzeszu, Bystrej, Katowicach, Rybniku, Jastrzębiu–Zdroju, Zabrzu, Świętochłowicach, Czeladzi, Mysłowicach, Myszkowie. Łącznie to blisko pół tysiąca łóżek.

Na pacjentów, którzy przechodzą zakażenie nieuciążliwie, czekają miejsca w izolatoriach w Istebnej oraz w Ustroniu – łącznie to ponad 250 miejsc, z czego zajętych jest 58.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content