play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Manifestacje nie gasną. Ludzie nie zgadzają się z „aborcyjnym” orzeczeniem TK

today26 października 2020

Background

Kilka ostatnich dni upłynęło pod znakiem gwałtownych protestów wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niekonstytucyjny zapis o możliwości aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu.

Protesty odbywały się m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Opolu, Łodzi i Katowicach. Były przypadki wejścia/prób wejścia do kościołów i przerwania niedzielnych nabożeństw. W stolicy woj. śląskiego kilka tysięcy osób zgromadziło się przed Archikatedrą Chrystusa Króla. Na schodach świątyni bannery antyaborcyjne rozwinęła kilkudziesięcioosobowa grupa osób ze środowisk prawicowych w tym Młodzieży Wszechpolskiej. Odgradzał ich szpaler policjantów. Służby porządkowe, przez megafon przypominały o obostrzeniach sanitarnych w czerwonej strefie, które obejmują również zakaz gromadzenia się w licznych grupach.

Tłum skandował hasła, również wulgarne, nad głowami zebranych pojawiły się setki transparentów. Doszło do policyjnych interwencji, użycia gazu i pałek. Spisano wiele osób. Po manifestacji przed katedrą, setki osób przeszły ulicami Katowic, a pojawiły się m.in. przed biurami parlamentarzystów PiS. Podobne, tłumne wystąpienia odbywały się w innych miastach regionu i kraju, a zapowiadane są kolejne.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content