play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Piekary Śląskie

Piekary Śląskie przyłączyły się do protestu. Kilkaset osób wyszło na ulice miasta

today26 października 2020

Background

W całej Polsce odbywają się dziś protesty po ubiegłotygodniowej decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Ta zaostrza przepisy antyaborcyjne. Centra największych miast zostały zablokowane przez protestujących. Również w Piekarach Śląskich zebrała się dziś spora grupa osób, która wyrażała swój sprzeciw.

Protestujący spotkali się przed urzędem miejskim. Z każdą minutą tłum gęstniał. Było sporo młodzieży, ale też osoby dorosłe, ze swoimi pociechami. – Jako mama pięciolatka nie wyobrażam sobie co musi czuć kobieta, która nosi dziewięć miesięcy nosi pod sercem dzidziusia z wadami. Nie wyobrażam sobie tego, że w momencie, w którym gratulują jej powiększającego się brzuszka, ona myśli o tym jaka trumnę wybierać i jak dzidziusia ubrać do trumny. Nie zmuszajmy kobiet to przeżywania tej tragedii – mówi nam jedna z protestujących kobiet.

Po kilkudziesięciu minutach tłum ruszył na ulice miasta. W tym gronie nie tylko kobiety. – Szacunek dla kobiet, że wyszły na ulicę i pokazały solidarność i swoją siłę. Niejeden facet, by tego nie zrobił. Jesteśmy z nimi – mówi mężczyzna, który szedł ramię w ramię z kobietami.

  • cover play_arrow

    Piekary Śląskie przyłączyły się do protestu. Kilkaset osób wyszło na ulice miasta Marcin Hirnyk

Marsz przeszedł najważniejszymi ulicami miasta: Bytomską, Jana Pawła II, Ziętka, Wyszyńskiego i ponownie Bytomską w kierunku Bazyliki. Tam protest się zakończył.

Według szacunków policji w proteście wzięło udział kilkaset osób. Mundurowi potwierdzają też, że w trakcie przemarszu nie doszło do żadnych incydentów i nie była potrzebna interwencja policji.

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content