play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Piekary Śląskie

Piekary Śląskie: Zmarła Gabriela Kossakowska. Społeczniczka i honorowa obywatelka miasta

today24 listopada 2020

Background

Zmarła Gabriela Kossakowska. Honorowa obywatelka i była radna Rady Miasta w Piekarach Śląskich. W mieście znana jako społeczniczka, która organizowała bale charytatywne i kolonie dla najuboższych dzieci. Miała 75 lat.

O śmierci Gabrieli Kossakowskiej poinformował na swoim blogu wiceprezydent Piekar Śląskich Krzysztof Turzański. – Piszę ten tekst przez łzy, bo odeszła od nas niezwykła osoba, która całe życie poświęciła innym. Nie potrafię przejść wobec tego obojętnie. Przez dwadzieścia pięć lat organizowała bale charytatywne i kolonie dla najbiedniejszych dzieciaków zabierając w ciągu ćwierć wieku ponad tysiąc z nich na niezapomniane wakacje. Zmarła w domu. Spokojnie, we śnie. Miała 75 lat – napisał Krzysztof Turzański.

Gabriela Kossakowska była rodowitą mieszkanka Piekar Śląskich. Całe swoje życie poświęciła pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz działalności charytatywnej na rzecz dzieci. Wyróżniona wieloma nagrodami oraz odznaczeniami państwowymi. W 1976 r. Gabriela Kossakowska otrzymała nagrodę Kuratora Oświaty i Wychowania, zaś w 1996 r. została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi. W roku 2001 oraz 2005 otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Piekary Śląskie. Także w roku 2005 odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi, natomiast w 2006 roku została uhonorowana przez Sejmik Województwa Śląskiego Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla województwa śląskiego.

W 2009 roku Gabriela Kossakowska wyróżniona została tytułem „Piekarzanina Roku”, a dalsze lata to kolejne wyróżnienia. Stowarzyszenie Dziennikarzy RP- Oddział w Katowicach przyznał Gabrieli Kossakowskiej certyfikat „Samorządowiec Roku 2009 i 2010”. Otrzymała również Brązowy i kolejno Złoty Klucz Samorządowca Roku. W 2012 roku podczas Wielkiej Gali Śląskiego Rzemiosła otrzymała Platynowy Medal im. Jana Kiliańskiego za zasługi dla Rzemiosła Polskiego.

Uwieńczeniem jej długoletniej pracy dydaktycznej, wybitnych osiągnięć na polu oświaty i działalności społecznej, ścisłej współpracy z Izbą Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości, jest przyznanie Gabrieli Kossakowskiej wyjątkowego odznaczenia – Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Odebrała go dnia 9 lutego 2018 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w towarzystwie Prezydenta Miasta Piekary Śląskie Sławy Umińskiej-Duraj.

Gabriela Kossakowska była wieloletnim samorządowcem. Była Radną Miasta Piekary Śląskie kadencji 2002-2006, 2006-2010, 2010-2014 oraz 2014-2018. Pełniła funkcję Przewodniczącej Komisji Społecznej kadencji 2006-2010, Przewodniczącej Komisji ds. Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej kadencji 2010-2014, a także była aktywną członkinią Komisji Społecznej – Zdrowia, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego w kadencji 2014-2018. W kadencji 2014-2018 pełniła również funkcję Wiceprzewodniczącej Rady Miasta. W 2016 r. Uchwałą Nr XII/273/16 Rady Miasta z dnia 25 maja 2016 r. otrzymała tytuł „Zasłużony dla Miasta Piekary Śląskie”.

Znana zarówno jako bardzo dobry pedagog kształcący młodzież uczącą się w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Piekarach Śląskich, jak również jako człowiek o wielkim sercu dla dzieci. Od 1994 r. do 2019 r. współorganizowała piekarskie bale charytatywne, z których dochód przeznaczony był na sfinansowanie wakacyjnego wypoczynku dla wielu potrzebujących dzieci. Była także organizatorem i kierownikiem tych kolonii w ramach wolontariatu. Dzięki jej charyzmie i determinacji, bale charytatywne przyciągnęły liczne grono osób chcących pomagać dzieciom. Pani Gabriela dzięki swemu entuzjazmowi i empatii spełniła wiele dziecięcych marzeń. Zawsze przynosiła pomoc i wsparcie.

Od wielu lat współpracowała z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, współtworzyła Koło Stowarzyszenia w Piekarach Śląskich.

Teraz nadszedł najsmutniejszy i najtrudniejszy moment – pożegnania. Żegnamy się, ale będziemy pamiętać. Smucimy się, bo straciliśmy wspaniałą Przyjaciółkę. Ponieważ jednak była tak wyjątkowa będzie żyć w naszych sercach i pamięci. Na zawsze zapisała się w historii naszego miasta – dodał Krzysztof Turzański na swoim blogu.

Źródło: www.krzysztofturzanski.pl

Foto: UM Piekary Śląskie

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content