play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Bytom. Budynek MDK nr 1 odzyska dawny blask

today16 grudnia 2020

Background

Renowacja budynku MDK nr 1 w Bytomiu to kolejna kluczowa dla miasta inwestycja. Do tej pory zostały wykonane prace projektowe, trwają roboty budowlane w budynku, które przywrócą dawny blask obiektowi w centrum miasta.

Prace budowlane realizuje w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 wyłoniona w przetargu firma z Krakowa, czyli ta sama, która prowadziła remont oficyny pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach. Inwestycja mająca na celu modernizację MDK nr 1 przy ul. Powstańców Warszawskich 12 realizowana jest dzięki pozyskaniu środków z Unii Europejskiej, a jej całkowita wartość wyniesie 8,8 mln zł, z czego 4 mln zł to dofinansowanie z UE, prawie 500 tys. zł z budżetu państwa, zaś 4,3 mln zł to wkład własny gminy, z czego aż 4 mln zł mają stanowić wydatki niekwalifikowane.

Pochodzący z 1906 roku budynek Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 przejdzie modernizację zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Oczyszczona zostanie piaskowa elewacja, tynk od podwórza naprawiony, zaś cegły pokryte glazurą odrestaurowane. W ramach termomodernizacji w obiekcie wymieniona zostanie część drzwi oraz okien (pozostałe będą odrestaurowane), wyremontowany zostanie także dach. Ponadto budynek zostanie dostosowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Warto podkreślić, że renowacja Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 realizowana jest w systemie projektuj-buduj. To oznacza, że wykonawca najpierw wykonał projekt, po jego zatwierdzeniu uzyskał niezbędne pozwolenia, przystąpił do realizacji robót budowlanych. Planowany termin oddania inwestycji to czerwiec 2021 roku.

Foto i źródło: UM Bytom

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content