play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Szlachetna Paczka podsumowana. To była rekordowa edycja

today16 grudnia 2020

Background

Dzięki niezwykłej mobilizacji i zaangażowaniu wolontariuszy, darczyńców i wszystkich przyjaciół Szlachetnej Paczki, dedykowana pomoc dotarła w tym roku do ponad 14 tysięcy rodzin, którym zabrakło szczęścia. Mimo niesprzyjających warunków i dodatkowych przeciwności skala pomocy jest porównywalna do zeszłego roku. Wzrosła natomiast łączna wartość przekazanego wsparcia, która przekroczyła 51 mln zł i była wyższa niż w 2019 roku o ponad 5 mln zł.

Zliczaliśmy te wyniki kilka razy, bo wydawało nam się to niemożliwe – mówi Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki. – To jest taki rok, kiedy większość osób, jeżeli może, to oszczędza. Tymczasem łączna wartość pomocy w 20. edycji Szlachetnej Paczki to ponad 51 mln zł. Tak, to dużo więcej niż w zeszłym roku, to niesamowite.

W tegoroczną edycję Szlachetnej Paczki zaangażowanych było ponad 330 tysięcy darczyńców. Nie było wśród nich tak wielu przedstawicieli instytucji, jak w zeszłych latach (spadek z 44% wszystkich darczyńców na 34%). To efekt pandemii, przez którą szkoły, wiele firm, urzędów czy uczelni pracuje zdalnie. Wpłynęło to także na zmniejszenie się średniej liczby osób przygotowujących pojedynczą Paczkę. W tej edycji na potrzeby jednej rodziny odpowiadały średnio 24 osoby. Jest jednak jeszcze jeden – obok całkowitej wartości pomocy – wskaźnik, który pokazuje, jak ogromne pokłady empatii nosili w sobie tegoroczni darczyńcy.

Wartość „pojedynczej” Szlachetnej Paczki wzrosła aż o 491 zł w stosunku do ubiegłego roku i wyniosła 3 640 zł. To najwyższa średnia wartość pomocy przekazanej jednej rodzinie w 20-letniej historii działania programu. Darczyńcy Paczkowi wiedzą, że pomaganie to nie tylko paczka z ryżem i makaronem, z produktami podstawowymi. Rozumieją, czym jest poczucie godności i że jej przywracanie powinno stać w centrum niesienia pomocy najbardziej potrzebującym.

W tym roku jedna z Paczek dotarła do starszego pana, który nigdy nie miał łóżka. Gdy otrzymał wersalkę, nie wiedział, jak ją rozłożyć, dotąd spał jedynie na siennikach. W Weekend Cudów wolontariusze byli też z paczkami u mężczyzny, który najbardziej ucieszył się ze zwykłych baterii. Starszy mężczyzna żyje w mieszkaniu, w którym nie ma prądu – dzięki darczyńcom będzie miał w zimie jasno, nawet po 16.

Paczka, mimo że w tym roku wyjątkowo hojna, to nie tylko pomoc materialna. Dzięki niej potrzebujący znów czują się zauważeni i ważni. Odzyskują nadzieję nie tylko dlatego, że otrzymali pomoc materialną, ale przede wszystkim dlatego, że ktoś ich dostrzegł i dał wsparcie. Tak jak samotna pani Ela, której na co dzień brakuje właściwie wszystkiego, a największą radość i tak sprawiła jej kartka z życzeniami od darczyńców i laurka od ich dzieci.

Społeczność wokół Szlachetnej Paczki to setki tysięcy: darczyńców, wolontariuszy, partnerów i przyjaciół. Razem tworzymy mechanizm, o dużej skali działania, gdzie nadal konkretny człowiek wciąż pomaga w nim konkretnemu człowiekowi. Tylko w wolontariat zaangażowanych było ponad 11 tysięcy osób. Udało się odwiedzić ponad 21 tysięcy rodzin, z czego obdarowanych zostało łącznie 36 686 osób.

W tym roku Szlachetna Paczka objęła pomocą nie tylko samotne osoby starsze, chorych, niepełnosprawnych czy rodziny wielodzietne, ale także osoby szczególnie dotknięte skutkami pandemii. Blisko 20% wszystkich obdarowanych walczyło lub nadal walczy z konsekwencjami trwającej pandemii.

Foto i źródło: Szlachetna Paczka

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content