play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Zabrze. Kolejne mieszkania przy Żywieckiej mają nowych lokatorów

today18 grudnia 2020

Background

W Zabrzu przy ul. Żywieckiej 25 do użytku oddany został kolejny trzykondygnacyjny budynek mieszkalny. W ramach inwestycji powstało jedenaście nowych mieszkań. Ich lokatorzy odebrali już klucze.

Warta 3,3 mln zł inwestycja jest kontynuacją przedsięwzięcia budowlanego realizowanego w Zabrzu-Kończycach od 2013 roku. Na przestrzeni siedmiu lat za kwotę ponad 20 mln zł przy ul. Żywieckiej powstało już siedem budynków mieszkalnych. To łącznie 90 nowych mieszkań.

Rozbudowa osiedla realizowana jest dzięki udziałowi finansowemu Miasta Zabrze, finasowaniu zwrotnemu z Banku Gospodarstwa Krajowego, partycypacji przyszłych lokatorów oraz Międzygminnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o.

W Zabrzu konsekwentnie rozwijamy budownictwo mieszkaniowe. Działamy za pośrednictwem MTBS czy poprzez miejską spółkę ZBM TBS, dzięki czemu oddaliśmy do użytku w ubiegłym roku równie atrakcyjne osiedle przy ul. Trocera. Wspieramy również inicjatywy deweloperów i osób prywatnych, którzy budują domy m.in. w „Słonecznej Dolinie”. Zapotrzebowanie na nowe mieszkania potwierdza, że ludzie chcą mieszkać w Zabrzu – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

W najnowszym budynku znajduje się jedenaście mieszkań (jedno-, dwu- i trzy-pokojowych), które gotowe są do zamieszkania przez przyszłych lokatorów. Na poziomie parteru, oprócz lokali mieszkalnych, przewidziano pomieszczenia techniczno-gospodarcze (komórki lokatorskie, wózkownie, suszarnie oraz pomieszczenia techniczne).

Powstałe dotąd budynki przy ul. Żywieckiej tworzą urokliwe osiedle. W celu dalszego zwiększenia jego atrakcyjności planujemy w najbliższych miesiącach rozbudować infrastrukturę rekreacyjną poprzez rozbudowę placu zabaw, czy stworzenie tzw. „siłowni pod chmurką” – mówi prezes zarządu MTBS sp. z o.o. Franciszek Paśmionka.

Duże zainteresowanie najmem mieszkań w konwencji TBS-u sprawia, że miasto i spółka kontynuuje działania w tej formule, czego efektem jest podejmowanie kolejnych inwestycji. Aktualnie trwają prace zmierzające do uruchomienia następnego etapu rozbudowy osiedla przy ul. Żywieckiej, tj. budowy trzech trzypiętrowych budynków.

Warto przypomnieć, że tylko w ub. roku przy ul. Trocera w Zabrzu miasto za pośrednictwem spółki gminnej ZBM TBS wybudowało nowoczesne Osiedle Trocera. Składa się ono z sześciu czterokondygnacyjnych budynków, w których znajduje się 72 mieszkań. Koszt inwestycji wyniósł ok. 15 mln zł, z czego ok. 50 proc. Spółka pozyskała z kredytu zaciągniętego w Banku Gospodarstwa Krajowego. Pozostałe środki to dofinansowanie miasta Zabrze oraz środki własne Spółki, w tym partycypacja.

Kolejne inwestycje mieszkaniowe realizowane są również przez podmioty prywatne, które także cieszą się sporym zainteresowaniem nowych mieszkańców. Konsekwentnie rozbudowywane są osiedla domów jednorodzinnych – „Słoneczna Dolina” na Os. Kopernika oraz domy w Grzybowicach. Inwestorzy budują także nowe osiedla budynków wielorodzinnych, w tym największy projekt – „Zielona Dolina”, który docelowo zakłada utworzenie blisko 1000 nowych mieszkań. Ponadto realizowanych jest wiele punktowych inwestycji, usytuowanych w różnych dzielnicach Zabrza. Przygotowywane są osiedla przy ulicach: Paderewskiego, Nad Potokiem, Słowackiego, Curie-Skłodowskiej, Pyki oraz Alei Korfantego.

Foto i źródło: UM Zabrze

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content