play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Zagłębie

Sosnowiec: Dobre informacje dla kierowców. Dotyczą DK94 i Ostrogórskiej

today23 grudnia 2020

Background

Dzisiaj po południu po raz pierwszy kierowcy pojadą nowymi wiaduktami oraz łącznicami na DK 94 w Sosnowcu. To oznacza, że mieszkańcy Zagórza ponownie będą mogli dostać się na DK94 przez ulicę Długosza. To nie koniec dobrych informacji drogowych, również dzisiaj będzie przejezdna ulica Ostrogórska prowadząca do Mysłowic.

Już od kilku miesięcy kierowcy korzystają nowej jezdni drogi krajowej, teraz przyszedł czas na dopuszczenie do ruchu wiaduktów wraz z łącznicami – To ważna chwila i znak, że ta największa, w historii sosnowieckiego samorządu, bo warta blisko 100 mln zł inwestycja drogowa jest już na ukończeniu. To takie nasze prezenty dla mieszkańców – cieszy się Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

W miejscu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK94 i ul. Długosza powstało dwupoziomowe bezkolizyjne skrzyżowanie. Dołem, po jezdniach z obniżonym poziomem, została poprowadzona główna nitka DK94, a górą ruch lokalny. Na długości kilkuset metrów, zostały wybudowane ekrany akustyczne, co znacznie zmniejszy hałas wokół drogi. Inwestycja obejmowała również budowę nowego oświetlenia ulicznego oraz przebudowę fragmentów ulicy Długosza wraz z chodnikami oraz budowę drogi rowerowej na wiadukcie i samej ul. Długosza. Na skrzyżowaniu zamontowano sześć kamer monitoringu miejskiego w tym dwie obrotowe. – Cały czas prosimy kierowców o ostrożną jazdę, bo prace wokół drogi będą jeszcze trwały. Z tego względu przez najbliższy czas na głównej nitce DK94 kierowcy będą mogli korzystać z jednego pasa ruchu w każdym kierunku – wyjaśnia Rafał Łysy, rzecznik prasowy UM.

Również dzisiaj drogowcy udrożnią ulice Ostrogórską na odcinku od skrzyżowania z ulicą Naftową do granicy z Mysłowicami. W związku z tym od 24 grudnia na swoje normalne trasy wrócą autobusy komunikacji publicznej linii 26, 106 i 150.

Modernizacja drogi i otoczenia podzielona została na trzy części. Pierwszy został wykonany w ubiegłym roku. Mowa o wartej 5,4 mln zł inwestycji związanej z budową 400-metrowego odcinka drogi: od skrzyżowania z ulicą Jagiellońską do przejazdu kolejowego, wraz z budową nowego ronda i drogą rowerową.

Teraz kończy się wart 8 mln zł II etap w ramach którego przebudową objęty był 500-metrowy odcinek drogi od przejazdu kolejowego, w rejonie ulicy Naftowej, do granicy z Mysłowicami. Droga i otoczenie są wykonywane w takim samym standardzie, jak pierwszy etap. Nie zabraknie doświetlonych przejść dla pieszych, chodników oraz drogi rowerowej i nowego oświetlenia. Wybudowana została nowa kanalizacja deszczowa i sanitarna, a także dwie zatoki autobusowe.

Ale to nie koniec zmian na tej ulicy. Rozpoczęły się już pierwsze roboty przy trzecim etapie, czyli przy odcinku od nowego ronda (ul. Jagiellońska) do ronda Zagłębia Dąbrowskiego rozpocznie prace. W pierwszej fazie nie będzie utrudnień dla kierowców, mogą pojawić się jedynie chwilowe utrudnienia w ruchu – Zakres prac jest podobny jak na dwóch wspomnianych etapach: nowa jezdnia, chodniki, droga rowerowa, doświetlone przejścia dla pieszych w tym jedno z sygnalizacją przy przedszkolu oraz przebudowa sieci kanalizacyjnej deszczowej, sanitarnej, energetycznej i pozostałej infrastruktury – wylicza Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca. Ten wart 7,4 mln zł etap powinien być gotowy we wrześniu przyszłego roku.

Foto i źródło: UM Sosnowiec

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content