play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Kolejny miesiąc ze spadkami w ruchu pasażerskim w Katowice Airport

today23 grudnia 2020

Background

Listopad był piątym pełnym miesiącem obsługi ruchu pasażerskiego w Katowice Airport od momentu wznowienia ruchu lotniczego w Polsce po zakończeniu administracyjnego zakazu lotów pasażerskich, który trwał 108 dni. Podczas jedenastego miesiąca bieżącego roku w ruchu ogółem obsłużono w Pyrzowicach 24,7 tys. podróżnych, czyli o 265 tys. mniej (-91,5%) niż w tym samym okresie 2019 roku.

Z lotów regularnych skorzystało 13,7 tys. pasażerów, tj. o 219,6 tys. mniej (-94,1%) w porównaniu z listopadem w zeszłym roku. W ramach połączeń czarterowych przewieziono 10,5 tys. osób, czyli o 36,5 tys. mniej (-77,7%) niż w tym samym czasie w 2019 roku. W listopadzie bieżącego roku odnotowano w Pyrzowicach 1 258 operacji startów i lądowań, czyli o  1 601 mniej (-56%) niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Od początku stycznia do końca listopada 2020 roku z siatki połączeń regularnych i czarterowych Katowice Airport skorzystało 1,4 mln pasażerów, tj. o 3,16 mln mniej (-69,3%) niż w 2019 roku. W trakcie jedenastu miesięcy br. obsłużono 20,7 tys. operacji startów i lądowań, czyli o 18,1 tys. mniej (-46,6%) niż w zeszłym roku.

Branża lotnicza od dziewięciu miesięcy musi funkcjonować w warunkach wysokiej niepewności. W listopadzie br., ponownie w tym roku, mieliśmy do czynienie z gwałtownym załamaniem przewozów lotniczych w całej Europie, które spowodowane było obostrzeniami wprowadzanymi przez poszczególne państwa w związku z drugą falą koronawirusa. W grudniu linie lotnicze planowały częściową odbudowę siatek połączeń, by obsłużyć wzmożony ruch w okresie świąteczno-noworocznym. Proces ten się rozpoczął ale został przerwany ze względu na wykrycie w Wielkiej Brytanii nowego szczepu koronawirusa – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport.

Większość europejskich państw, w tym Polska, wprowadziło zakaz realizacji rejsów pasażerskich ze Zjednoczonego Królestwa. W przypadku naszego kraju obowiązuje on od 22 grudnia, na razie do 6 stycznia 2021 roku włącznie. W tym czasie linie lotnicze miały zaplanowane 96 rejsów na kierunkach brytyjskich z i do Pyrzowic, oferując na nich ponad 17,5 tysiąca foteli. – Początek 2021 roku będzie nadal trudny dla branży lotniczej. Nie wiemy, jak długo będzie utrzymywany zakaz lotów z jednego z kluczowych rynków, czyli Wielkiej Brytanii. Kolejnym elementem, który negatywnie wpłynie na wynik lotniska w styczniu br. będzie obowiązkowa dziesięciodniowa kwarantanna po przylocie do Polski, która obowiązywać będzie od 28 grudnia bieżącego roku do 17 stycznia 2021 roku – dodaje Artur Tomasik.

Foto i  źródło: Katowice Airport

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content