play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

[ROZMOWA DNIA] Śląski regionalizm to nie separatyzm!

today4 marca 2021

Background

Ruch Autonomii Śląska pisze do ministra edukacji narodowej a w tle spór o terminy separatyzm i regionalizm. Minister Przemysław Czarnek nie rozróżnia tych pojęć, uważa gość porannej Rozmowy Dnia Radia Piekary, przewodniczący Śląskiej Partii Regionalnej, Henryk Mercik.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zrównało regionalizm z separatyzmem, uważają śląscy regionaliści i piszą w tej sprawie do ministra Przemysława Czarnka. Na elektronicznej platformie edukacyjnej, firmowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, wśród problemów z zakresu Wiedzy o społeczeństwie dla szkół ponadpodstawowych zaprezentowany został temat „Ruchy separatystyczne we współczesnym świecie”. Ruch Autonomii Śląska pojawia się jako przykład ugrupowania o charakterze separatystycznym.

To szkodliwe podejście

Rozróżnienie między dążeniem do autonomii a separatyzmem jest koniecznym warunkiem prowadzenia rzeczowego sporu o kształt ustrojowy państwa i formułę jego decentralizacji, podkreśla gość Radia Piekary.

To jest niepoważne ze strony państwa, które regionalne stowarzyszenia wrzuca do wora z napisem separatyzm. Zupełnie nie rozumie siebie samego. To państwo nie jest monolitem etnicznym i kulturowym. I całe szczęście – mówi gość Rozmowy Dnia Radia Piekary, przewodniczący Śląskiej Partii Regionalnej, Henryk Mercik.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content