play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Rozmowa Dnia

[ROZMOWA DNIA] Śląski zagrożeniem dla polskiej tożsamości

today12 marca 2021

Uznanie śląskiego za język regionalny stanowi zagrożenie dla języka polskiego. Tak ocenia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. To kuriozalna interpretacja, ocenia posłanka Nowoczesnej i Koalicji Obywatelskiej, Monika Rosa.

Zagrożenie dla polskiej tożsamości oraz dla budżetu państwa. Kuriozalne tłumaczenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie uznania śląskiego za język regionalny.

Śląski zniszczy polskość?

MSWiA negatywnie opiniuje projekt, posługując się przy tym zaskakującą argumentacją. Twierdzi, że podniesienie rangi mowy śląskiej w dalszej perspektywie mogłoby doprowadzić do sytuacji, że Polacy przestaliby mówić po polsku.

Tłumaczenie jest kuriozalne

Ta opinia jest kuriozalna, uważa gość porannej Rozmowy Dnia Radia Piekary, posłanka Koalicji Obywatelskiej, Monika Rosa – od lat walcząca o uznanie śląskiego za język regionalny.

Śląski nie jest zagrożeniem dla języka polskiego, tak jak nie jest nim żaden inny język regionalny. To jest kwestia tego, czy instytucje państwa polskiego będą chciały uznać mniejszości żyjące w Polsce i uznać języki regionalne. Wręcz przeciwnie, różnorodność tylko i wyłącznie ubogaca polskie państwo – zaznacza Rosa, dodając że przydałoby się odbyć debatę o Śląsku, języku śląskim i innych językach regionalnych.

Autor: Redaktor


0%
Skip to content