play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Rybnik: Ruszyło śledztwo w sprawie zawalenia się kamienicy

today23 marca 2021

Background

Sprawdzą czy robotnicy nie przyczynili się do katastrofy budowlanej w Rybniku. Trwa prokuratorskie śledztwo które ma zbadać, co doprowadziło do zawalenia się kamienicy w centrum miasta.

Śledczy z Prokuratury Regionalnej w Rybniku rozpoczęli śledztwo w sprawie zawalenia się kamienicy w centrum miasta. To prowadzone jest pod kątem zagrożenia życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach.

Runęło wszystko

Przypomnę, do tego wypadku doszło w miniony czwartek. Runęła znajdująca się przy deptaku centrum miasta kamienica „Świerklaniec”. Na chwilę przed katastrofą z budynku wybiegła grupa mężczyzn. Część z nich to robotnicy którzy prowadzili w środku prace rewitalizacyjne. Niektórzy, jak podaje policja, byli pijani.

Czy przestrzegano przepisów?

Właśnie ten aspekt brać będzie pod uwagę prokuratura z Rybnika. Prokuratorzy badają, czy prace budowlane prowadzone były zgodnie z przepisami prawa budowlanego i sztuką budowlaną, czy były jakieś nieprawidłowości, a jeśli tak, to kto za nie odpowiada.

Kiepski stan budynku

Jak zaznacza „Dziennik Zachodni”, w sobotę inspekcja budowlana sprawdziła gruzowisko. Stan budynku jest gorszy niż pierwotnie się spodziewano. Konstrukcja straciła sztywność i ruszenie każdego elementu jest ryzykowne. Trwa projektowanie i obliczanie, w jaki sposób zabezpieczyć ścianę kamienicy od ul. Św. Jana. Prace na miejscu ruszą w tym tygodniu.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content