play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

GOPR Beskidy ma za sobą pracowity weekend. Groźne wypadki na szlakach

today14 czerwca 2021

Background

Pracowity weekend w Beskidach. Tamtejsi ratownicy w samą tylko sobotę wyjeżdżali aż dziesięć razy. Do najpoważniejszych zdarzeń doszło w rejonie Hali Miziowej, gdzie dwukrotnie lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Pogoda sprzyja wyjściom na szlaki i stąd w Beskidach coraz więcej osób. Nie wszyscy są jednak dobrze przygotowani na wybrane przez siebie trasy, dochodzi też od niespodziewanych wypadków. Nie inaczej było w miniony weekend.

Helikopter w akcji

Tuż przy schronisku na Hali Miziowej przytomność straciła 35-latka. Po odzyskaniu świadomości, objawy u poszkodowanej (m.in. bóle i zawroty głowy, brak możliwości otwarcia oczu i przyjęcia pozycji spionizowanej) wskazywały na podejrzenie udaru. Ratownicy GOPR Beskidy po udzieleniu niezbędnej pomocy przetransportowali turystkę na lądowisko, gdzie została przejęta przez załogę LPR.

W niedzielę z kolei dyżurni otrzymali zgłoszenie o 63-letnim turyście z rozwijającym się stanem przedzawałowym. U mężczyzny (początkowo w logicznym kontakcie z bladą i spoconą skórą, dusznościami oraz kaszlem) w obecności ratowników doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Ratownicy natychmiast rozpoczęli czynności ratunkowe przy użyciu defibrylatora. Po skutecznej defibrylacji turyście przywrócono funkcje życiowe – dalsze zabiegi medyczne kontynuowała zadysponowana na miejsce załoga LPR. Po ustabilizowaniu stanu poszkodowanego, drogą powietrzną został przetransportowany do Polsko- amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej.

Nowa stróżówka

Bardzo dużo wypadków, złamane ręce i nogi oraz nawet poważniejsze urazy. Góra Żar nie jest ostatnio bezpiecznym miejscem. Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego coraz częściej są tu wzywani do wypadków rowerzystów i paralotniarzy. Stąd, naczelnik goprowców uzgodnił z Polskimi Kolejami Linowymi wspólne działania. W każdy weekend ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR pełnią dyżury w budynku górnej stacji PKL Góra Żar.

(fot. GOPR Beskidy)

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content