play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

5 milionów złotych na fikcyjnym podatku VAT

today25 września 2020

Background

Fałszywe faktury VAT doprowadzą ich przed sąd. Służby Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Katowic zatrzymały sześciu śląskich biznesmenów, którzy dorabiali na podatku. Z kasy państwa wyłudzili 5 milionów złotych.

Nie na wszystkie usługi reklamowe wystawiali faktury VAT. Tak sześciu biznesmenów ze Śląska działało od ośmiu lat i w ten sposób uszczuplili skarb państwa na ponad pięć milionów złotych. Ich sprawą, po doniesieniach Urzędu Skarbowego w Katowicach zajęła się Prokuratora Okręgowa.

365 nierzetelnych faktur

W toku śledztwa ustalono, iż osoby zatrzymane w okresie od stycznia 2012 roku do lipca 2019 roku  przyjęły co najmniej 365 nierzetelnych faktur VAT. Faktury te  nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Dotyczyły fikcyjnej sprzedaży, między innymi  usług reklamowych i zostały wykorzystane przez przedsiębiorców do bezpodstawnego obniżenia podatku. Dowody zgromadzone w sprawie wskazują, iż  w wyniku tych działań doszło do narażenia na uszczuplenia podatku VAT na kwotę ponad 5 mln złotych.

Pierwsze zarzuty

Prokurator postawił im już zarzuty narażenia na uszczuplenie podatku, prania brudnych pieniędzy oraz posługiwania się i przyjmowania stwierdzających nieprawdę dokumentów. Śledztwo w tej sprawie ruszyło w styczniu, ciągle jeszcze trwa.

Wcześniejsze wątki

Wcześniej w śledztwie zarzuty zawiązane z wystawianiem w latach 2012 – 2019  fikcyjnych faktur dotyczących między innymi sprzedaży usług reklamowych na rzecz podmiotów gospodarczych z terenu województwa śląskiego i podrabianiem faktur przedstawiono prezesowi jednego z uczniowskich klubów sportowych z Katowic. Wśród zarzutów postawionych temu podejrzanemu  jest  także zarzut związany z  wystawieniem dokumentów w postaci  co najmniej 111 faktur na łączną kwotę ponad 10 mln złotych, które to przestępstwo stanowi  tzw. zbrodnię watowską. Wobec podejrzanego stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content