play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

63,5 miliona złotych – tyle w ciągu 6 miesięcy zarobili złodzieje metodą ,,na wnuczka ” i ,,na policjanta”

today12 lipca 2021

Background

Osoby starsze, w tym nasze babcie i dziadkowie, to niestety zawsze największa pożywka dla złodziei. Słynna metoda ,,na wnuczka” i ,,na policjanta” to dla nich prawdziwa żyła złota. Jak poinformowała PAP Komenda Główna Policji, najwięcej pieniędzy oszuści wyłudzili od mieszkańców województwa łódzkiego, śląskiego i mazowieckiego. Straty za pierwsze półrocze 2021 roku wyniosły ponad 63 miliony złotych.

– Tak jak w latach ubiegłych nie było województwa, w którym nie doszłoby do oszustwa „na wnuczka”, „na policjanta” lub wzorowaną na nich legendę. Na pierwszym miejscu znalazło się województwo łódzkie. W tym regionie oszukano 286 osób na łączną kwotę ponad 17,5 miliona złotych. Zaraz za województwem łódzkim znalazło się województwo śląskie, na którego terenie doszło do 274 przestępstw, a straty wyniosły 6,3 miliona złotych. Czołówkę komend wojewódzkich, na których terenie zanotowano najwyższe straty w wyniku oszustw, zamyka Warszawa, tam oszukano 238 osób, które straciły 8,6 miliona złotych – przekazała Polskiej Agencji Prasowej asp. szt. Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji.

Przez ostatnie sześć miesięcy funkcjonariuszom policji udało się zatrzymać 89 osób podejrzanych o udział we wspomnianych oszustwach, z czego 24 osoby zatrzymano na tak zwanym ,,gorącym uczynku”. Oprócz tego policjanci odzyskali blisko 3,5 miliona złotych, które wcześniej seniorzy przekazali oszustom.

 

Asp. szt. Wioletta Szubska podkreśla, że w wakacje oszuści nie będą próżnować, gdyż doskonale zdają sobie sprawę, że to czas, kiedy seniorzy zostają pozostawieni sami sobie, bo ich krewni wyjeżdżają na wczasy. Osoby starsze i samotne dają się oszukać, bo łakną kontaktu z drugim człowiekiem, chcą czuć się potrzebne, a przestępcy to wykorzystują.

Dlatego policja zwraca się z apelem do wszystkich, którzy mają w swoim otoczeniu starsze osoby. Bardzo ważne jest informowanie rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich dobre serca i ich życzliwość.

– Powiedzmy im, jak zachować się, gdy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy, albo przekazanie ich na rzekomą policyjną akcję. Zwróćmy uwagę, aby zanim oddadzą pieniądze obcej osobie, zawsze upewnili się, czy rzeczywiście prawdziwy wnuczek potrzebuje pomocy” – apeluje policjantka.

 

Fot: Zdjęcie poglądowe

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content