play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Wiadomości

75 rocznica zakończenia II Wojny Światowej. IPN przygotował szereg publikacji

today8 maja 2020

Background

75 rocznica zakończenia II Wojny Światowej. IPN przygotował szereg publikacji.8 maja 1945 roku zakończyła się II Wojna Światowa. 75 lat temu mieliśmy nadzieję na odzyskanie wolności, jednak Armia Czerwona została na ziemiach polskich przez blisko 50 lat. Pamiętajmy o wszystkich ofiarach oraz o zapomnianych bohaterach tych nieludzkich reżimów- napisał na twitterze premier Mateusz Morawiecki. Temat represji NKWD wobec Polaków i sytuacji politycznej Polski po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny II RP i zakończeniu działań zbrojnych w Europie nie jest jeszcze szerzej znany. Dlatego z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej IPN przygotował 21 artykułów z tego okresu polskich dziejów.

75 rocznica zakończenia II Wojny Światowej jest okazją do odkrycia nieznanych kart historii. Od wielu już lat kolejnym rocznicom związanym z pochodem Armii Czerwonej przez Polskę w latach 1944-1945 towarzyszą te same pytania. Czy było to wyzwolenie, czy też początek zniewolenia? Czy Sowieci byli postrzegani przez Polaków jako pogromcy Niemców, czy też jako nowi okupanci? Czy cele i metody postępowania czerwonoarmistów można porównać z postępowaniem przedstawicieli niemieckiego aparatu władzy? Ważnym krokiem do poznania prawdy o przebiegu i następstwach sowieckiej ofensywy jest zbiór artykułów, przygotowanych przez historyków pracujących w IPN. Zachęcamy do zapoznania się z tymi opracowaniami.

>Polakom nie dane się jeszcze radować wolnością<. Zakończenie II wojny światowej nie było dla Polski końcem walki o niepodległość” – to tytuł ogólnopolskiego artykułu wstępnego autorstwa prezesa IPN dr. Jarosława Szarka otwierającego szereg tekstów, których fragmenty ukażą się na stronach i mediach społecznościowych IPN z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej. Dotyczyć będą historii niemalże każdego regionu Polski.

Artykuły naukowców Instytutu Pamięci Narodowej specjalizujących się w dziejach II wojny światowej oraz sytuacji Polski po jej zakończeniu ukażą się 7 maja. Ich tematy koncentrują się na sowieckich represjach wymierzonych nie tylko w niepodległościowe struktury polskiego podziemia zbrojnego w latach 1944-1946, ale także w całe społeczeństwo na poszczególnych terenach II Rzeczypospolitej Polskiej oraz na ziemiach włączonych do polski powojennej.

Drugim ogólnopolskim artykułem będzie tekst dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosława Golona „Terror Armii Czerwonej i NKWD na ziemiach polskich w latach 1944-1945”, który również będzie otwierał powyższe regionalne teksty.

Fragmenty artykułów (z podanym odnośnikiem do pełnej wersji) będą dostępne na stronach oraz mediach społecznościowych IPN.http://75 rocznica zakończenia II Wojny Światowej. IPN przygotował szereg publikacji

 fot. pixabay.com

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content