play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Pogrzeb Jerzego Cnoty. Rodzina, znajomi i mieszkańcy Chorzowa pożegnali aktora

today16 listopada 2016

Background

Rodzina, aktorzy, znajomi, ale też mieszkańcy Chorzowa – sporo osób przyszło dzisiaj na pogrzeb aktora Jerzego Cnoty. Uroczystość miała charakter świecki i odbyła się na cmentarzu parafii Najświętszej Marii Panny przy ul. Granicznej w Chorzowie Batorym.

Wybitny śląski aktor zmarł 10 listopada po ciężkiej chorobie. Miał 74 lata. Widzowie pamiętają go szczególnie z takich produkcji jak: „Janosik”, „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie” czy „Grzeszny żywot Franciszka Buły”. – Aktor niedoceniony. Aktor drugoplanowych, ale często fascynujących ról. To nie sztuka być aktorem numer jeden i być zapamiętanym. Sztuką jest być aktorem drugiego lub trzeciego planu i utkwić widzowi w pamięci. On zawsze to robił – mówi historyk Jacek Kurek z Muzeum w Chorzowie

  • cover play_arrow

    Pogrzeb Jerzego Cnoty. Rodzina, znajomi i mieszkańcy Chorzowa pożegnali aktora rpdev

Swojego przyjaciela na chorzowskim cmentarzu żegnał między innymi reżyser amatorskiego kina niezależnego Eugeniusz Kluczniok, który jest też twórcą filmu o aktorze. – Na początku tylko się znaliśmy. Później zaprzyjaźniliśmy się tak naprawdę. Miałem z nim kontakt do samego końca. Był człowiekiem, który oddałby koledze swoją ostatnią koszulę – wspomina Jerzego Cnotę Eugeniusz Kluczniok.

  • cover play_arrow

    Pogrzeb Jerzego Cnoty. Rodzina, znajomi i mieszkańcy Chorzowa pożegnali aktora rpdev

Jerzy Cnota urodził się 17 października 1942 roku w Jastrzębiu-Zdroju. Od wielu lat mieszkał jednak w Chorzowie. W 2009 roku otrzymał nagrodę prezydenta tego miasta w dziedzinie kultury. Na wielkim ekranie debiutował w 1965 roku w filmie „Święta Wojna”.

Autor: rpdev


0%
Skip to content