play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

To już 10 lat! Dziś rocznica katastrofy w kopalni Halemba

today21 listopada 2016

Background

10 lat od katastrofy w kopalni Halemba. W Rudzie Śląskiej, 1030 metrów pod ziemią – w wyniku wybuchu metanu i pyłu węglowego zginęło 23 górników. Był to jeden z najtragiczniejszych wypadków we współczesnym polskim górnictwie.
Górnicy, którzy zginęli, mieli za zadanie wydobycie wartego miliony złotych sprzętu. Większość ofiar tragedii to pracownicy firmy Mard, która na zlecenie kopalni prowadziła prace likwidacyjne.

Ciągle toczy się postępowanie – trwa proces trzech osób z ówczesnego dozoru górniczego.

Dziś w samo południe zorganizowane zostaną uroczystości upamiętniające dwudziestu trzech górników. Przedstawiciele Sierpnia 80 – złożą kwiaty i zapalą świecie przed kopalnianym zegarem.

Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach zakończyło się w 2008 roku. Według ustaleń śledczych, winne katastrofy były zaniedbania profilaktyki. Po zapaleniu i wybuchu metanu w wyrobisku wybuchł pył węglowy, czyniąc spustoszenie i zabijając większość ofiar tragedii.

Według prokuratury, górnicy kierowani byli w rejon prac gdzie poziom metanu był przekroczony. W kopalni fałszowano też dokumentację i próbki pyłu węglowego – aby wykazać, że był on neutralizowany pyłem kamiennym. Obrona przekonywała, że to, co zdarzyło się w Halembie było zdarzeniem losowym, niezależnym od ludzi.

Oskarżono łącznie 27 osób. W styczniu ubiegłego roku, po ponad sześciu latach, Sąd Okręgowy w Gliwicach na 3 lata więzienia skazał byłego szefa działu wentylacji Marka Z., oskarżonego o sprowadzenie katastrofy. 14 innych oskarżonych, wśród nich b. dyrektor kopalni Kazimierz D., usłyszało wówczas wyroki w zawieszeniu, dwóch uniewinniające.

W lutym br. rozpoznający odwołania od wyroku z I instancji Sąd Apelacyjny w Katowicach w części uchylił tamten wyrok – do ponownego rozpoznania skierował sprawy Marka Z., Kazimierza D. i Jana J. – b. naczelnego inżyniera kopalni, który sprawował też funkcję zastępcy kierownika ruchu zakładu. Ich ponowny proces rozpoczął się kilka tygodni temu. Orzeczenia wobec pozostałych są już prawomocne.

Autor: rpdev


0%
Skip to content