play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Na Śląsku powstanie Szlak Magnatów Przemysłowych

today29 listopada 2017

Background

Na Śląsku powstanie Szlak Magnatów Przemysłowych. Będzie tworzony na wzór istniejącego już Szlaku Zabytków Techniki. Prace mają potrwać od dwóch do trzech lat.

W województwie śląskim mamy wspaniały Szlak Zabytków Techniki. Chcemy jednak tworzyć wokół niego nowe projekty. Nie da się opowiadać naszej historii bez ludzi – magnatów przemysłowych – mówi Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Niedawno Regionalny Instytut Kultury przeprowadził szczegółowe badania ankietowe wśród zarządców obiektów, które w przeszłości należały do rodów przemysłowych jak m.in. Henckel von Donnersmarck, von Schaffgotsch, Ballestrem, Habsburgowie i Mieroszewscy. Z nadesłanych 14 odpowiedzi 9 obiektów wyraziło zainteresowanie przystąpieniem do Szlaku. Z ankiet wynika, że obecnie najlepiej przygotowane do tego są Muzeum Zamkowe w Pszczynie oraz Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie, który jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Jesteśmy zdeterminowani, by rozszerzyć szlak Zabytków Techniki o Szlak Magnatów Przemysłowych. Będzie to rozszerzenie pojęć, wydarzeń i miejsc. To byli wizjonerzy, którzy żyli tutaj i tworzyli nowe rzeczy na skalę światową. Łączy nas przemysłowa historia od Częstochowy do Żywca. Rody budowały nie tylko pałace, lecz także kompleksy urbanistyczne, osiedla patronackie oraz kościoły – tak idee szlaku określił Henryk Mercik.

Prace nad powstaniem nowego szlaku mogą potrwać dwa-trzy lata, tyle, ile zajęło powstanie Szlaku Zabytków Techniki. Wymaga to przygotowania zarówno samych obiektów, jak i infrastruktury dla turystów wokół nich oraz systemu promocji. W pracach nad jego utworzeniem Urząd Marszałkowski chce wykorzystać doświadczenia związane ze Szlakiem Zabytków Techniki.

W przyszłym roku planowana jest produkcja filmów dokumentalnych i edukacyjnych przedstawiających 10 postaci z rodów przemysłowych.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content