play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

9 mln zł z Metropolii dla Kolei Śląskich

today1 lutego 2021

Background

W rozkładzie jazdy na 2021 r., Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) dofinansuje na swoim obszarze dodatkowych 48 połączeń kolejowych. Zrealizują je Koleje Śląskie.

Na dofinansowanie przeznaczono ok. 9,2 mln zł. Metropolia właśnie podpisała umowę z Województwem Śląskim.

Jak mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu Metropolii GZM: – Szczególnie teraz, w trudnych czasach pandemii, gdy sytuacja na rynku przewozów ulega poważnym zawirowaniom, dajemy mieszkańcom Metropolii sygnał, że transport kolejowy ma duży potencjał rozwoju. I dalej: – Rozwijając współpracę z samorządem województwa, który jest właścicielem Kolei Śląskich, zdecydowaliśmy się przeznaczyć około 9,2 mln zł na realizację 48 nowych połączeń w nowym rozkładzie jazdy.

Wysokość dofinansowania jest o 3,2 mln zł wyższa w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Najwięcej, 20 połączeń, dotyczy trasy Gliwice – Katowice. Finansowane przez GZM kursy zostaną wprowadzone także na kierunkach: Tychy Lodowisko – Dąbrowa Górnicza Ząbkowice (12 połączeń), Tychy Lodowisko – Katowice (11 połączeń), Sosnowiec Główny – Gliwice (3 połączenia) oraz Dąbrowa Górnicza Ząbkowice – Gliwice (2 połączenia).

– W 2021 roku praca eksploatacyjna dofinansowanych przez GZM połączeń wyniesie ponad 390 tys. pociągokilometrów, to jest o ok. 100 tysięcy więcej niż w poprzednim. (…) dofinansowaniem zostanie objętych więcej kursów pociągów w dni robocze, a część z nich pojedzie w dłuższych relacjach, tłumaczy Lucjan Dec, dyrektor Departamentu Komunikacji i Transportu.

Liczba pociągów finansowanych z budżetu GZM jest uzależniona od ilości taboru, jakim dysponują Koleje Śląskie, a także od przepustowości linii kolejowych. Na głównych szlakach jest ona bliska wyczerpania, dlatego tak istotne jest dobudowanie dodatkowych torów dla pociągów aglomeracyjnych. Takie rozwiązanie zakładają trzy inwestycyjne warianty Koncepcji Kolei Metropolitalnej, przygotowane przez GZM. Obecnie trwają pracę nad Studium Wykonalności. Ma ono określić, które z rozwiązań zaproponowanych w Koncepcji są możliwe do realizacji oraz w jakim zakresie.

Wobec ograniczeń w infrastrukturze Metropolia realizuje obecnie jedyny realny do wykonania „wariant 0”. Zakłada on poprawę oferty przewozowej przy lepszym wykorzystaniu obecnych możliwości. Każdego roku GZM zwiększa dofinansowanie połączeń. W 2019 r. było to 1,2 mln zł, rok później kwota wzrosła do 6 mln zł, a teraz wyniesie ok. 9,2 mln zł.

źródło: GZM

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content