play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Adam Neumann. Kim jest nowy prezydent Gliwic?

today7 stycznia 2020

Background

Adam Neumann został nowym prezydentem Gliwic. Tak zdecydowali mieszkańcy tego miasta w odbywających się w niedzielę wyborach. Te zostały rozpisane po tym, jak dotychczasowy wieloletni prezydent Zygmunt Franckiewicz zdobył mandat senatora.

Poparcie dotychczasowej linii rozowju miasta i uznanie, że tymczasowe rządy komisarza do niej nie pasowały – tak zdają się myśleć mieszkańcy Gliwic, którzy swoje emocje i przemyślenia przelali na karty do głosowania w lokalach wyborczych. Wiceprezydent Gliwic Adam Neumann, prawa ręka rządzącego Gliwicami przez kilkanaście lat Zygmunta Frankieiwcza, zdobył ponad 52 procent poparcia. O ponad połowę głosów mniej otrzymał, pełniący przez ostatnie tygodnie funkcję komisarza miasta, Janusz Moszyński.

W wyborach kandydował również były radny PO Kajetan Gornig. Głosowało na niego ponad 18 proc. osób. Ostatni kandydat, Andrzej Gillner, otrzymał poparcie nieco powyżej 5 procent.

Frekwencja w wyborach wyniosła zaledwie nieco ponad 35 procent. To oznacza, że na nowego prezydenta zagłosowało blisko 25 tysięcy osób z blisko 175 tysięcy mieszkających w Gliwicach.

Adam Neumann ma 60 lat. Od 2006 do 2019 roku był zastępcą prezydenta Gliwic. Jest również wykładowcą na Uniwersytecie Śląskim, Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach oraz Akademii Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Fot: Facebook/Adam Neumann

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content