play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Adwokat Paweł Matyja „Prawnikiem Pro Bono roku 2019”

today29 czerwca 2020

Background

Adwokat Paweł Matyja z Izby Adwokackiej w Katowicach „Prawnikiem Pro Bono roku 2019”. To jeden z prestiżowych konkursów prawniczych w Polsce. Organizowany jest od 17 lat przez dziennik „Rzeczpospolita” i Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych. Mecenas Paweł Matyja, jest najmłodszym zwycięzcą w historii tego konkursu i w kolejnych latach będzie zasiadał w jego kapitule konkursowej.

Adwokat Paweł Matyja „Prawnikiem Pro Bono roku 2019”. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że mecenas to były dziennikarz telewizyjny, który stał się obrońcą i pełnomocnikiem pro bono wielu redakcji, w imieniu których walczy o wolność słowa. Pro bono pomaga również bohaterom wielu artykułów prasowych, zwłaszcza w sprawach budzących moralny sprzeciw. Ponadto organizuje i wspiera liczne akcje charytatywne, z których dochód przeznaczany jest na leczenie chorych dzieci.

Opieką prawną otacza schroniska i fundacje dla zwierząt, z którymi organizuje akcje pomocowe na terenie całego kraju. Uwadze kapituły nie umknęło również to, że adwokat Paweł Matyja jest autorem cyklu filmowego „Archiwa Palestry”, który dzięki jego zaangażowaniu całkowicie pro bono wsparło kilkadziesiąt instytucji z całego świata, od Stanów Zjednoczonych po Australię i Izrael.

Prawnika Pro Bono Roku wybrało 21–osobowe jury, w skład którego weszli:  dr hab. Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Andrzej Zoll – były Prezes Trybunału Konstytucyjnego oraz były Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Marek Zirk-Sadowski – Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, prof. Roman Hauser – były Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, prof. Marek Safjan – były Prezes Trybunału Konstytucyjnego i sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, adw. Jacek Trela – Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. Wojciech Hermeliński – były sędzia Trybunału Konstytucyjnego, r. pr. Michal Bobrowicz – Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, r. pr. Zenon Klatka – były Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Tomasz Pietryga – zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”, dr Piotr Karlik – Członek Zarządu Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych oraz zwycięzcy poprzednich edycji konkursu.

Warto podkreślić, że mec. Paweł Matyja, jest najmłodszym zwycięzcą w historii tego konkursu i w kolejnych latach będzie zasiadał w jego kapitule konkursowej.

Tegoroczna gala finałowa była wyjątkowa, nie tylko z uwagi na panującą pandemię koronawirusa. Konkurs zorganizowano bowiem w 100-lecie istnienia dziennika „Rzeczpospolita”, który ukazuje się od czerwca 1920 roku. Finałowa gala miała miejsce 24 czerwca 2020 r., właśnie w warszawskiej siedzibie redakcji.

źródło i fot. adwokatura.pl

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content