play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Afgańczycy w naczepie. Zatrzymani przez pograniczników z Bielska-Białej

today4 listopada 2020

Background

Funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymali informację o cudzoziemcach w  naczepie serbskiego TIRa. Kierowca zaniepokojony hałasem „na pace” swojej ciężarówki, zatrzymał się na jednej ze stacji paliw w Lędzinach i powiadomił odpowiednie służby. Funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej odkryli, że pomiędzy ładunkiem taśm tekstylnych ukrywa się 14 mężczyzn.

Cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów, deklarowali, że pochodzą z Afganistanu. Wszyscy zostali zatrzymani w związku z brakiem dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium Polski. Ośmiu z nich zostało poddanych badaniu lekarskiemu w celu ustalenia wieku. Wykazano, iż wśród zatrzymanych znajduje się dwóch nieletnich. Jeden, na podstawie decyzji Sądu został umieszczony w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców, drugiemu (młodszemu) został przydzielony opiekun prawny i trafił do rodziny zastępczej.

Potwierdzono już afgańskie obywatelstwo wszystkich zatrzymanych oraz ich dane osobowe. W czasie przesłuchania mężczyźni oświadczyli, że celem ich podróży były kraje Europy Zachodniej. Jeden z pełnoletnich mężczyzn usłyszał zarzut przekroczenia granicy państwowej ze Słowacji do Polski wbrew przepisom przy użyciu podstępu. Mężczyzna przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Następnie dobrowolnie poddał się karze pozbawienia wolności na sześć miesięcy, z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby dwóch lat. Pozostali pełnoletni cudzoziemcy również zostali objęci wszczętym postępowaniem za nielegalne przekroczenie granicy, a stosowne czynności procesowe, funkcjonariusze Straży Granicznej podejmą w przewidzianych prawem terminach.

Ponadto Komendant Placówki SG w Bielsku-Białej wszczął wobec nich postępowania administracyjne zmierzające do wydania decyzji zobowiązujących ich do powrotu. Do tego czasu przebywać będą w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców.

To kolejny przypadek świadczący o utrzymującej się presji migracyjnej z kierunku zachodnio-bałkańskiego, w tym z wykorzystaniem pojazdów ciężarowych i ich przestrzeni zamkniętych. Śląski Oddział Straży Granicznej tylko w obecnym półroczu podejmowali działania w 7 podobnych zdarzeniach. Ujawniono 68 cudzoziemców z krajów podwyższonego ryzyka migracyjnego. Dominujące kierunki to Irak (19), Syria (15) i Afganistan (14).

źródło/foto: Straż Graniczna

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content