play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Ruda Śląska

Akcja ratunkowa w kopalni Bielszowice. Wydostano jednego z górników

today5 grudnia 2021

Background

Pierwszy z uwięzionych pod ziemią górników został wydostany i dostarczony na powierzchnię około godziny 0.30. Wciąż jednak prowadzone są prace mające na celu uwolnienie drugiego z poszkodowanych.

Pierwszy z poszkodowanych górników podczas transportowania go na powierzchnię był przytomny. Uskarżał się na ból nogi i pleców. Został przetransportowany do szpitala św. Barbary w Sosnowcu.

Nieustannie prowadzone są prace mające na celu udrożnienie wyrobiska, co jest niezbędne dla uratowania drugiego z mężczyzn uwięzionych pod ziemią. Nie z nim żadnego kontaktu – ani wzrokowego ani słuchowego. Ponownie użyto aparatury, która ma pomóc w określeniu odległości, która dzieli mężczyznę od ratowników. Wszystko wskazuje na to, że znajduje się w odległości około 10 metrów od miejsca, gdzie znaleziono pierwszego ze ślusarzy.

Akcja jest bardzo trudna. Ratownicy ręcznie przerzucają skały, by torować sobie drogę w niewielkim korytarzu. Na dole do dyspozycji jest łącznie 6 ratowniczych zastępów, ale jednorazowo w akcji są dwa z nich. Poszczególne drużyny pracują każdorazowo po kilkanaście-kilkadziesiąt minut, a działania trwają nieprzerwanie.

Przypomnijmy, że w sobotę, 4 grudnia, tuż przed godziną 9.00 w kopalni w Bielszowicach doszło do wstrząsu o sile 5×106J . Miał on miejsce na głębokości 780 metrów pod ziemią, na pokładzie 504 gdzie nie jest prowadzone wydobycie.

Niestety w wyniku zdarzenia uwięzionych zostało dwóch górników, konkretnie ślusarzy. Na domiar złego z mężczyznami nie było początkowo łączności oraz spadł przepływ powietrza. Od godziny 9.30 służby prowadzą akcję ratunkową.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content