play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Akcja szczepień przeciwko COVID-19 dynamicznie nabiera tempa

today15 kwietnia 2021

Background

Szczepienia mają być najprostszą drogą do wyjścia z pandemii. Jeśli wierzyć rządowym zapowiedziom, pierwszą dawką antycovidowego preparatu do końca sierpnia mają być zaszczepieni wszyscy Polacy. I faktycznie, tempo szczepień stale rośnie.

Akcja szczepień służb mundurowych

W trakcie pandemii pomagają medykom i są często na pierwszej linii frontu. A mowa między innymi o strażakach. Dziś kończy się pierwszy etap ich szczepienia przeciwko koronawirusowi:

– Do tej pory zaszczepiło się ponad 3000 strażaków. To są strażacy zarówno z Państwowej jak i z Ochotniczej Straży Pożarnej. Będzie jeszcze 1500 strażaków, którzy będą szczepieni w drugim etapie, którzy nie mogli się jeszcze z jakiegokolwiek powodu się zaszczepić, lub jeszcze się nie zarejestrowali. Ci strażacy będą szczepieni w maju i w czerwcu – mówi Aneta Gołębiowska z wojewódzkiej straży pożarnej w Katowicach.

Ogniomistrz Michał Moś, który był dziś szczepiony w szpitalu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, nie ukrywa, że teraz czuje dużą ulgę:

– Spotykamy się na co dzień z różnymi sytuacjami, jesteśmy dysponowani do różnych zdarzeń i tak naprawdę nie wiemy z jakimi osobami mamy do czynienia w bliskim kontakcie. W jakimś stopniu człowiek jest spokojniejszy, jeśli się zdecyduje na przyjęcie szczepionki. 

Szczepią się także policjanci. Jako pierwszy wśród stróżów prawa w naszym województwie, dawkę szczepionki przyjął szef śląskich policjantów inspektor Roman Rabsztyn, inaugurując w ten sposób akcję i dając dobry przykład mundurowym.

Mundurowi szczepieni są w trzech miejscach, czyli: w Szpitalu Tymczasowym MCK w Katowicach, Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej i SP ZOZ MSWiA Poliklinice w Częstochowie. Szacujemy, że akcja podania pierwszej dawki szczepionki powinna zakończyć się dla mundurowych już w maju, jeśli oczywiście nie wystąpią żadne nieprzewidziane utrudnienia.

Sczepienia w zakładach pracy

Pod miesiąca mamy poznać zasady szczepień w zakładach pracy. Potwierdził to na konferencji minister Michał Dworczyk. Podkreślił przy tym jednak, że wszystko będzie zależeć od dostaw preparatu. Na razie obowiązują jednak te pierwotnie zapowiedziane. Do szczepień na terenie zakładów pracy zainteresowane firmy będą mogły przystąpić na przełomie maja i czerwca.

Sportowcy

Piłkarskie Mistrzostwa Europy w czerwcu, a Igrzyska Olimpijskie w lipcu. To dwie największe imprezy sportowe na świecie zaplanowane na ten rok. Miały się odbyć już w zeszłym roku, ale z powodu pandemii zostały przełożone. Tym razem mają się odbyć pomimo cały czas trudnej sytuacji związanej z koronawirusem. Aby zapewnić naszym sportowcom bezpieczeństwo polski rząd podjął decyzję o zaszczepieniu naszych reprezentantów.

Drive thru i punkty szczepień powszechnych

Dziś pierwszy punkt drive thru, a w poniedziałek pierwszy punkt szczepień powszechnych . Rząd uruchamia kolejne miejsca tak by przyspieszyć podawanie antycovidowego preparatu. W sumie w pierwszym etapie powstać ma 16 punktów pilotażowych – po jednym w każdym województwie. W miejscowościach do 50 tysięcy mieszkańców powszechne punkty szczepić mają minimum 200 osób dziennie. Z kolei w większych miastach – możliwość przyjęcia szczepionki – ma mieć tam pół tysiąca osób.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content