play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Akt oskarżenia przeciw członkom „Torcidy”

today9 maja 2022

Background

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował 19 kwietnia kolejny akt oskarżenia przeciw członkom „Torcidy”.

To kolejny akt oskarżenia w sprawie działania „Torcidy” na terenie Śląska. Grupa zbrojna zajmowała się obrotem znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych oraz popełnianiem przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu.

Akt oskarżenia przeciw pseudokibicom jednego ze śląskich klubów piłkarskich

Członkowie grupy byli skupieni wokół pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich. Aktem oskarżenia objęto łącznie 52 przestępstwa popełnione przez 24 oskarżonych w okresie od 2019 do końca 2021 roku. Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował dotychczas już 9 aktów oskarżenia przeciwko 125 osobom w sprawie działalności „Torcidy”.

Produkcja narkotyków, handel i broń

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, obrót ponad 120 kg marihuany, haszyszu, amfetaminy, mefedronu i tabletek ekstazy, a także płynnej amfetaminy służącej do produkcji substancji psychotropowej, a także, jak określają to prokuratorzy, wewnątrzwspólnotowe dostawy tych substancji oraz wytwarzanie hurtowych ilości – ponad 25 kg amfetaminy celem wprowadzenia jej do obrotu. Kolejne zarzuty dotyczą szeregu czynów przeciwko wolności, życiu i zdrowiu, takich jak rozboje z użyciem niebezpiecznych narzędzi, pobicia, uszkodzenia ciała, pozbawienia wolności, a także czyny polegające na utrudnianiu toczącego się postępowania. Poza tym zarzuty obejmują przestępstwa związane z posiadaniem i handlem bronią palną i amunicją bez wymaganego zezwolenia. Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności. Spośród ponad stu zatrzymanych w toku śledztwa, kilku podejrzanych podjęło decyzję o rozpoczęciu współpracy z organami postępowania, w wyniku czego podczas przesłuchań ujawnili szczegóły dotyczące działalności grupy oraz przestępstw popełnionych przez jej członków.

Zabezpieczono narkotyki i broń palną

W toku postępowania zabezpieczono znaczne ilości środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci amfetaminy i marihuany, oraz dodatkowo zatrzymano kilka sztuk broni palnej, w tym karabin maszynowy oraz ponad 700 sztuk amunicji.

W toku postępowania zabezpieczono mienie w postaci gotówki, złotej biżuterii i samochodu osobowego.

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content