play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Akt oskarżenia za łapówki i ustawianie przetargów w SRK. Zarzuty dla wielu osób

today29 stycznia 2020

Background

20 osób oskarżonych o korupcję i niegospodarność w górnictwie. Wśród nich, byli dyrektorzy zakładów wydobywczych, kierownictwa jednego z Biur Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) i przedsiębiorcy. Zamiejscowy wydział ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Będzinie

Wśród oskarżonych jest m.in. Mirosław S. były Wiceprezes Biura Likwidacji Kopalń i Ochrony Środowiska SRK czy śląski przedsiębiorca Grzegorz G.. Zostali ujęci przez „antykorupcyjnych”, podczas przekazywania 30 tys. zł za przychylność podczas przetargów. Wyszło też na jaw, że doszło do zmowy podczas przetargu na system bezpieczeństwa w kop. Krupiński, na system łączności w kop. Centrum czy na utrzymanie lampowni w zakładzie Boże Dary. Wszystko o łącznej wartości ponad 11 mln zł.

Proceder korupcyjny dotyczyć miał też innych osób zatrudnionych w SRK . Zarzuty usłyszeli Marek C. – były szef Zespołu Monitorowania Procesów Likwidacji, Przemysław K. – były dyrektor zakładu Boże Dary i Bogdan P. – swego czasu szef Kopalni „Makoszowy”. Prokurator ustalił, że łapówek było na ponad 156 tys. zł – część w gotówce, reszta to np. zagraniczne wyjazdy czy użytkowanie auta. Czyny korupcyjne kwalifikowane z art. 228 par. 3 i 4 kk oraz 229 par. 1 i 3 kk zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Jest i niegospodarność: zaniechanie kar umownych w związku z nieterminowym wywiązywaniem się kontraktów. Konkretnie, prokurator ustalił, że na szkodę SRK SA doszło do przestępstwa polegającego na bezzasadnym nienałożeniu, przez byłych dyrektorów Oddziału Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń i KWK Boże Dary, kar umownych w związku z nieterminowym realizowaniem umów przez wykonawców. Tym samym wyrządzono szkodę majątkową w łącznej kwocie nie mniejszej niż 546 tys, zł. Czyny te kwalifikowane z art. 296a par. 1 i 2 kk zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności.

W toku śledztwa ustalono, że do niegospodarności przyczynili się inni pracownicy oddziałów SRK SA, którzy poświadczali nieprawdę w protokołach odbioru poszczególnych prac. Łącznie, w tych wątkach śledztwa zarzuty przedstawiono 20 osobom.

W toku postępowania prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach dokonał zabezpieczenia majątkowego na mieniu oskarżonych w łącznej kwocie 635 tys. zł.

źródło. Prokuratura Krajowa

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content