play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Zagłębie

Aktywne przejścia dla pieszych powstały w Dąbrowie Górniczej. Jak działają? [WIDEO]

today14 września 2021

Background

Cztery aktywne przejścia dla pieszych powstały w Dąbrowie Górniczej. Za pomocą specjalnych świateł i komunikatów dźwiękowych ostrzegają kierowców o nadchodzącym pieszym. Jak wygląda to w praktyce? Poniżej znajdziecie film.

Z myślą o bezpieczeństwie pieszych i kierowców w Dąbrowie Górniczej powstały aktywne przejścia dla pieszych. Na wybranych przejściach zainstalowano nowe maszty z ledowym oświetleniem i podświetlanymi znakami D-6. Dzięki temu przejścia już z daleka są dobrze widoczne dla kierowców. Dzięki czujnikom ruchu na masztach zaczynają pulsować pomarańczowe lampki, gdy tylko piesi zbliżą się do jezdni i wejdą na ulicę.

To nie wszystko. – Zatrzymaj się. Zachowaj szczególną ostrożność, upewnij się, czy nic nie nadjeżdża. – To komunikat emitowany głośno i wyraźnie za każdym razem, gdy piesi staną przy krawędzi jezdni.

Aktywne przejścia dla pieszych w Dąbrowie Górniczej to pilotaż

Aktywne przejścia dla pieszych powstały w czterech lokalizacjach: na obu jezdniach alei Róż przy wejściu do parku Hallera, na ulicy Gołonoskiej (DW 790) przy Szkole Podstawowej nr 26 w Łośniu, na ulicy Gospodarczej przy Szkole Podstawowej nr 21 w Ząbkowicach oraz na ulicy Złotej w pobliżu przystanku autobusowego Trzebiesławice Kościół.

Warto wspomnieć, że przy tej ostatniej lokalizacji ruch mocno nasilił się w ostatnich tygodniach. Wielu kierowców jadących w kierunku Siewierza wybiera tę drogę jako alternatywę dla zakorkowanej z powodu przebudowy DK-1.

Przyświecał nam cel dodatkowej ochrony pieszych w miejscach, w których jest spory ruch samochodów, w tym także ciężarówek – wyjaśnia wiceprezydent Damian Rutkowski. I dodaje, że cztery aktywne przejścia to pilotaż, który w przyszłości – może zostać rozszerzony na inne miejsca w mieście.

Wykonanie aktywnych przejść dla pieszych miasto zleciło czeladzkiej firmie Signum Oznakowanie. Wszystko w ramach podpisanej w 2020 roku umowy na bieżące utrzymanie oznakowania ruchu drogowego w Dąbrowie Górniczej.

źródło: UM Dąbrowa Górnicza 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content