play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Aktywny senior w czasie epidemii. Trwa nabór chętnych do udziału w projekcie

today16 kwietnia 2020

Background

Aktywny senior w czasie epidemii. Trwa nabór chętnych do udziału w projekcie. Osoby chcące dołączyć muszą pochodzić z obszaru rewitalizacji (Bobrek, Rozbark, Śródmieście), mężczyźni mieć powyżej 65, a kobiety – powyżej 60 lat.

Asystenci seniorów Fundacji Inicjatywa czekają na zgłoszenia osób starszych, które chcą dołączyć do projektu Aktywny Senior. W tej chwili pomoc koncentruje się głównie na robieniu zakupów, wyprowadzaniu zwierząt na spacer i wsparciu telefonicznym, ale po pandemii seniorzy znów będą się spotykać i rozwijać swoje zainteresowania. Jest jeszcze 28 wolnych miejsc (na 50).

Pandemia koronawirusa nieco pokrzyżowała plany realizatorom projektu Aktywny Senior. Nie zapraszają na spotkania integracyjne, ale sami są aktywni w udzielaniu wsparcia. Przede wszystkim oferujemy pomoc w zrobieniu zakupów, wykupieniu lekarstw czy wyprowadzeniu pupila na spacer – mówi Katarzyna Chrostowska z Fundacji Inicjatywa, asystent seniora. Do dyspozycji osób starszych są też nasi pedagodzy, z którymi można porozmawiać telefonicznie. Przymusowa izolacja nie wpływa korzystnie na codzienne funkcjonowanie w rytmie do którego się przyzwyczailiśmy, a rozmowa ze specjalistą może pomóc poradzić sobie w tej trudnej sytuacji.

Asystent to osoba, która pomaga w codziennych czynnościach, zrobieniu zakupów, załatwieniu formalności w urzędach. Ale przede wszystkim zachęca do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Towarzyszy podczas spacerów, wypadów do kina, kawiarni czy do teatru.

W projekcie realizowanym przez Fundację Inicjatywa bierze udział 5 asystentów seniorów. To osoby bardzo dobrze przygotowane do tej roli – podkreśla Jakub Janiak. Wyróżniają się cierpliwością, empatią, potrafią słuchać.

Na chętnych do udziału w projekcie Aktywny Senior czeka jeszcze 28 miejsc. Muszą pochodzić z obszaru rewitalizacji (Bobrek, Rozbark, Śródmieście), mężczyźni mieć powyżej 65, a kobiety – powyżej 60 lat.

Zapisy przyjmowane są w Fundacji Inicjatywa pod numerami telefonów: 572 160 081, 786 967 610, 519 575 365.

W pierwszej kolejności przyjmowane są osoby szczególnie wymagające wsparcia, co będzie weryfikowane w rozmowie telefonicznej z kandydatem pod kontem spełniania kryteriów.

Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content