play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Siemianowice Śląskie

ALARMOWA LINIA RADIA PIEKARY: Samochody i autobusy na torach kolejowych! ZDJĘCIA od słuchaczy

today27 maja 2020

Background

Stoją na torach – samochody i autobusy. O tak groźnych obrazkach informujecie nas na Alarmowej Linii Radia Piekary. Dokładnie mowa o przejeździe kolejowym Bytków-Michałkowice na ulicy Oświęcimskiej w Siemianowicach Śląskich. Tam, przez zmianę organizacji ruchu i remont, tworzą się spore korki i nie wszyscy stosują się do drogowych przepisów. W tej sprawie nasz reporter skontaktował się z PKP Polskie Linie Kolejowe.

– Każdy kierowca powinien pamiętać, że wjazd na skrzyżowanie drogi z torami, jest możliwy tylko wtedy, gdy można z niego bezpiecznie zjechać. Zauważyliśmy, że na przejździe w Siemianowicach dochodzi do groźnych sytuacji. Kierowcy wjeżdżają na tory, mimo, że nie ma z niego bezpiecznego zjazdu, z powodu korków. Apelujemy o rozwagę i przestrzeganie przepisów – mówi Radiu Piekary Katarzyna Głowacka z PKP Polskie Linie Kolejowe.

 

PKP apeluje: nie ryzykuj na torach i wiaduktach!

Kilkaset nowych tablic ostrzegawczych o zakazie przechodzenia przez tory w miejscach niedozwolonych, patrole Straży Ochrony Kolei i kampania społeczna – PKP Polskie Linie Kolejowe SA. reagują na większe zainteresowanie spędzaniem czasu w terenie. Zmniejszanie ograniczeń związanych z koronawirusem zwiększa liczbę osób korzystających z terenów obok linii i obiektów kolejowych. Trzeba zachować ostrożność obok torów.

Kolejarze ustawili prawie 650 nowych tablic informujących o zakazie przechodzenia przez tory w miejscach niedozwolonych. Kilkadziesiąt znaków zakazu stanęło przy wiaduktach i mostach kolejowych. Obiekty kolejowe – mosty i wiadukty nie są skrótem.

Przy zmniejszaniu ograniczeń związanych z koronawirusem, coraz więcej osób spaceruje obok terenów i obiektów kolejowych. Straż Ochrony Kolei częściej patroluje obiekty, które nierozważne osoby próbują traktować jako skróty. W przypadku gdy nadjedzie pociąg, pieszy nie ma szans na uniknięcie tragedii.

Kolejarze przypominają: służbowe przejścia przez mosty i wiadukty kolejowe nie są bezpieczną drogą – można stracić zdrowie i życie. Z kolejowych obiektów korzystać może tylko przeszkolony personel. Przebywanie na terenie kolejowym osób nieuprawnionych i wchodzenie na obiekty kolejowe kończy się mandatem lub sprawą w sądzie.

W miastach i w terenie, gdzie stwierdzono próby przechodzenia przez tory kolejarze zwiększają zabezpieczenia oraz ustawiają nowe oznakowanie. Niestety często nieodpowiedzialne osoby niszczą zabezpieczenia oraz tablice. Ignorowane są nawet rowy odwadniające oraz ogrodzenia.

Z danych PLK wynika, że w ciągu roku brawura, pośpiech i nierozsądek doprowadza do około 200 tragicznych zdarzeń przez wtargnięcie pieszych na tory. Poza utratą zdrowia, tragedią dla najbliższych, to też utrudnienia w kursowaniu pociągów i nawet kilkugodzinne problemy dla pasażerów. Angażowane są służby ratunkowe i techniczne, które mogą być potrzebne w innych miejscach.

Bezpiecznie na druga stronę linii kolejowej można przejść tylko w miejscach do tego wyznaczonych. To oznakowane i zabezpieczone przejścia w poziomie szyn, przejścia podziemne, kładki oraz przejazdy kolejowo-drogowe. Także w tych miejscach należy pamiętać o bezpieczeństwie i zasadach jakie obowiązują przy przechodzeniu przez tory.

Poziom bezpieczeństwa na liniach kolejowych zwiększają budowane bezkolizyjne skrzyżowania i przejścia podziemne na stacjach, przystankach oraz na szlakach kolejowych.

PLK apeluje, edukuje i przypomina o bezpieczeństwie również w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd „Szlaban na ryzyko!”. Więcej na www.bezpieczny-przejazd.pl

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content