play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Aleja Drzew Przedsiębiorczości. Nowe Gliwice zazielenią się

today29 października 2020

Background

Aleja Drzew Przedsiębiorczości. Nowe Gliwice zazielenią się. Od 12 lat Nowe Gliwice są wizytówką miasta. To wyjątkowy kompleks, w którym przeszłość łączy się z przyszłością, a tradycja przeplata z najnowszą myślą technologiczną. To centrum przemysłu na miarę XXI wieku, skupiające kilkadziesiąt firm z branży nowych technologii, a jednocześnie funkcjonalna miejska przestrzeń, która w okresie przed COVID-em wielokrotnie przyciągała mieszkańców wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi.

Aleja Drzew Przedsiębiorczości. Nowe Gliwice zazielenią się. W przemianę pokopalnianego terenu w Centrum Edukacji i Biznesu miasto zainwestowało 24 mln euro, tworząc sprzyjający klimat dla lokalnych firm. Symbolikę tych działań przypomniała 27 października spółka Valmet Automation, sadząc przed nowo otwartą siedzibą w Nowych Gliwicach aleję „drzew przedsiębiorczości”.

Historia dzisiejszych Nowych Gliwic  sięga początku minionego wieku i wiąże się z przemysłem wydobywczym. Początek kopalni „Gliwice” datuje się na 1901 r., gdy połączono 16 pól górniczych w jedno. Później wybudowano infrastrukturę techniczną i rozpoczęto fedrowanie. Wzniesiono też najbardziej charakterystyczne budynki kopalni – monumentalną cechownię z łaźnią, maszynownię i kotłownię, w których obecnie mieszczą się firmy Nowych Gliwic. Do 1945 roku zakład nosił nazwę Gleiwitzer Grube, później KWK Gliwice. Przestał działać definitywnie w 2000 r.

W 2006 r. miasto rozpoczęło rewitalizację zdegradowanego 15-hektarowego terenu na cele biznesowe i edukacyjne. Po uzyskaniu dofinansowania unijnego (9,5 mln euro z funduszy europejskich), w latach 2006–2008 przekształcono to miejsce w strefę przedsiębiorczości. Prace pochłonęły 24 mln euro. Zabytkowe budynki poddano pieczołowitej renowacji. Przygotowano działki inwestycyjne wraz z drogami dojazdowymi i niezbędną infrastrukturą. Z biegiem czasu powierzchnia inwestycyjna Nowych Gliwic urosła do 25 ha, a w 2022 r. poszerzy się o następne 9 ha dzięki zagospodarowaniu zdegradowanych terenów po byłej koksowni.

Terenem i obiektami gospodaruje ich właściciel – Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju (Sp. z o.o. z większościowym udziałem Miasta Gliwice). W kompleksie, oprócz Oddziału Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach mieszczącego się od 10 lat w części odrestaurowanej maszynowni, znajdziemy kilkadziesiąt nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie firm z branży elektrotechnicznej, energetycznej, telekomunikacyjnej, informatycznej i lotniczej.

Działa tam m.in. Flytronic – twórca bezzałogowych systemów latających, w tym pierwszego używanego przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej aparatu bezzałogowego WB Electronics FlyEye. Nowe Gliwice wybrała również firma Kamsoft zajmująca się systemami informatycznymi dla medycyny i farmacji, Future Processing, firma specjalizująca się w tworzeniu oprogramowania komputerowego na potrzeby międzynarodowego handlu, przemysłu i usług. Od ponad dekady z powodzeniem w Nowych Gliwicach funkcjonuje też firma FIS-SST tworząca oprogramowanie dla wymagających odbiorców z Niemiec. Swoje siedziby ulokowali tam również: Etisoft zajmujący się produkcją nowoczesnych oznaczeń przemysłowych i systemów Auto ID, ProPoint działający w branży automatyki przemysłowej, tworząca gry komputerowe i aplikacje na platformy mobilne spółka Idreams czy Agencja Reklamowa FUX. Nowoczesne budynki, w których mieszczą się siedziby firm, to często przykłady doskonałej architektury. Ich projekty, wykonane przez gliwickie pracownie, są nagradzane w branżowych konkursach.

We wtorek zainaugurowała tam działalność spółka Valmet Automation, obecna na polskim rynku od blisko ćwierćwiecza. W nowoczesnym, ergonomicznym i energooszczędnym obiekcie przy Bojkowskiej utworzyła 140 miejsc pracy i halę testów fabrycznych FAT rozproszonych systemów sterowania Valmet DNA. W ramach oficjalnego otwarcia nowej siedziby firmy, przed budynkiem posadzono zielony szpaler – aleję „drzew przedsiębiorczości”. Skąd ten pomysł? Fiński koncern Valmet jest globalnym dostawcą technologii, automatyki i usług dla energetyki i przemysłu celulozowo-papierniczego. Aleja drzew przy Valmet Automation w Nowych Gliwicach podkreśla więc i ten aspekt działalności firmy-matki. W wydarzeniu uczestniczył prezydent Gliwic Adam Neumann.

info i fot. Biuletyn Informacyjny Powiatu Gliwickiego

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content