play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Alicja Knast nie jest już dyrektorem Muzeum Śląskiego. Została odwołana

today29 stycznia 2020

Background

Alicja Knast nie jest już dyrektorem Muzeum Śląskiego. Została odwołana z tej funkcji przez Zarząd Województwa Śląskiego. Na ten moment rolę pełniącego obowiązki ma przejąć dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Marcin Gwoździewicz.

 

Alicja Knast funkcję dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach pełniła od lipca 2014 roku. Problemów nie było do momentu w którym Urząd Marszałkowski przeprowadził audyt i kontrolę. W tej sprawie głos zabrał również Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który stwierdził, że dyrektor Muzeum Śląskiego może zostać odwołany z powodu naruszenia prawa, ale w tym konkretnym przypadku, decyzję pozostawił w rękach marszałka województwa śląskiego.

 

Stanowisko zarządu województwa po odwołaniu Alicji Knast

 

– Przyczyną odwołania dyrektor Muzeum Śląskiego są nieprawidłowości wykazane podczas wielomiesięcznych kontroli i audytu prowadzonych w instytucji kultury przez Wydział Obsługi Prawnej i Kontroli oraz Wydział Audytu Urzędu Marszałkowskiego.

Wnioski z tych czynności były podstawą do wystosowania pisma do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych. O sprawie została powiadomiona właściwa jednostka prokuratury, której przekazano dokumentację z całości przeprowadzonej kontroli i audytu.

Zarząd Województwa Śląskiego uzyskał pozytywną opinię NSZZ „Solidarność” przy Muzeum Śląskim. Zgodnie z procedurą Zarząd Województwa otrzymał również opinię Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wicepremier prof. Piotr Gliński decyzję o odwołaniu ze stanowiska dyrektor Muzeum Śląskiego pozostawił Zarządowi Województwa Śląskiego – jako organowi, który sprawuje bezpośredni nadzór nad Muzeum Śląskim w i w którego rejestrze znajduje się ta instytucja kultury. Podejmując tę decyzję Zarząd Województwa Śląskiego, kierował się troską o funkcjonowanie Muzeum Śląskiego. – czytamy w oświadczeniu wysłanym przez zarząd.

Alicja Knast w Radiu Piekary 2 miesiące przed odwołaniem 

 

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content