play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Alkohol w kanistrach i nielegalne papierosy. Funkcjonariusze Śląskiej KAS zlikwidowali akcyzową dziuplę w Mysłowicach

today6 kwietnia 2021

Background

Funkcjonariusze śląskiej KAS zabezpieczyli blisko 117 tys. sztuk nielegalnych papierosów i ponad 15 l alkoholu. Akcyzowa kontrabanda była ukryta pomieszczeniach, samochodzie i ogródku działkowym. Trefnym biznesem zajmowało się dwóch mieszkańców Mysłowic.

Funkcjonariusze śląskiej  KAS mieli informacje, że w Mysłowicach mogą być przechowywane nielegalne wyroby akcyzowe. Mundurowi wytypowali do kontroli kilka miejsc. W wyniku przeszukania pomieszczeń i samochodów osobowych, a nawet ogródka działkowego zabezpieczyli łącznie blisko 117 tys. sztuk papierosów różnych marek oraz ponad 15 litrów  alkoholu w kanistrach i butelkach. Wyroby akcyzowe  nie były oznaczone znakami akcyzy i  pochodziły z nieznanych źródeł.

Trefnym biznesem zajmowali się dwa mieszkańcy Mysłowic w wieku ok. 50 i 60 lat. Ze względu na skalę nielegalnego procederu mężczyznom grożą wysokie kary oraz przepadek nielegalnych towarów. Przewożenie, nabywanie czy przechowywanie wyrobów tytoniowych i alkoholowych bez akcyzy, stanowi przestępstwo zagrożone karą grzywny lub karą pozbawienia wolności nawet do lat trzech, lub obie kary łącznie.

Zabezpieczone wyroby akcyzowe trafiły już do magazynów śląskiej KAS. Stanowią dowód w prowadzonym postępowaniu, które pozwoli ustalić jak długo trwał nielegalny proceder i jakie straty poniósł Skarb Państwa. Ze wstępnych ustaleń wynika, że gdyby nielegalne wyroby trafiły do obrotu to straty w budżecie państwa tytułem należnych ceł i podatków wyniosłyby ponad 140 tys. złotych.

źródło: KAS 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content