play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Andrzej Wajda nie żyje. Miał 90 lat

today10 października 2016

Background

W wieku 90 lat zmarł Andrzej Wajda – wybitny reżyser, malarz i dramaturg. Wajda uznawany jest za najlepszego polskiego filmowca – uhonorowanego Orderem Orła Białego i w 2000 roku Oskarem za całokształt twórczości.

W swoim wieloletnim dorobku stworzył szereg filmów kanonicznych – w tym „Kanał”, „Lotną”, „Popiół i diament” i „Niewinni Czarodzieje”. Niejednokrotnie przenosił na ekran wielkie dzieła polskiej literatury – w tym „Ziemię Obiecaną”, „Popioły” czy „Wesele” na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego.

W 1998 roku został laureatem weneckiego Złotego Lwa za dorobek życia. W 2000 roku za całokształt działalności filmowej został uhonorowany Oscarem. W 2006 roku, również za całokształt twórczości, otrzymał na 56. Międzynarodowym Festiwalu Filmów w Berlinie nagrodę Złotego Niedźwiedzia. W swym dorobku ma także Złotą Palmę (1981), Césara (1982), japońską nagrodę Kyoto (1987) i Europejską Nagrodę Filmową „Felix” (1990). Zafascynowany kulturą japońską, a także pragnąc podziękować za nagrodę Kyoto, Andrzej Wajda przyczynił się do powstania w 1994 roku Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie.

Chwilę po 90-tych urodzinach premierę na festiwalu w Gdyni miał jego ostatni film – „Powidoki”. To historia malarza Władysława Strzemińskiego (w tej roli Bogusław Linda), artysty, który był wierny własnej wizji sztuki i nie poddał się obowiązującemu systemowi. Przeciwstawienie się stalinizmowi miało dla niego dramatyczne skutki. Film w polskich kinach pojawi się dopiero w styczniu.

Autor: rpdev


0%
Skip to content