play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Ani „Yntka”, ani „Badyhala”. Znamy nazwy nowych basenów w Katowicach

today13 stycznia 2020

Background

Ponad 100 propozycji nazw dla powstających dwóch basenów miejskich zgłosili katowiczanie w ramach konkursu ogłoszonego w ubiegłym roku przez Urząd Miasta Katowice.   Wygrały nazwy: „Basen Burowiec” i „Basen Brynów”.

– Wiele nazw było oryginalnych i nawiązywało np. do słów z języka śląskiego. Pojawiły się m.in. „Yntka”, „Badyhala Szmaterlok” czy „Pyrlik” i „Żelosko”, mówi Maciej Stachura, naczelnik miejskiego Wydziału Komunikacji Społecznej. Pojawiła się także grupa nazw nawiązujących do postaci związanych z regionem, m.in. „Wojtek” (od Wojciecha Korfantego), „Barbara” (od św. Barbary) czy „Kościuszko” – od nazwiska patrona ulicy i pobliskiego parku.

Podjęto decyzję, by nazwy basenów były krótkie i proste – w związku z tym odpadły propozycje typu „kompleksy rekreacyjno-sportowe” i „miejskie ośrodki rekreacji”. – Chcieliśmy, by taki sam wzorzec nazwy mógł być powtórzony przy kolejnych tego typu inwestycjach w mieście – jak np. trzeci kompleks basenowy, który powstanie w Parku Zadole. Jednocześnie prezydent Marcin Krupa przychylił się do próśb mieszkańców, by nazwy basenów ukazywały także kontekst dzielnicowy. W związku z tym już niedługo katowiczanie będą korzystać z „Basenu Burowiec” i „Basenu Brynów”, dodaje Maciej Stachura.

Kilkunastu autorów, których propozycje zostały uznane za najciekawsze, zostanie nagrodzonych miejskimi gadżetami.

Przypomnijmy, że większość prac budowlanych i wykończeniowych zostało już wykonanych i niebawem powinny rozpocząć się odbiory basenu przy ul. Hallera w Katowicach. Kilka tygodni dłużej, ze względu na prace dodatkowe, potrwa budowa pływalni przy ul. Kościuszki. W obu zastosowano innowacyjne rozwiązania, m.in. zabudowany na stałe pierwszy w Polsce system wykrywania utonięć. Obiekty wyposażone zostały także w systemy fotowoltaiki. W projektach znajdują się m.in.: 6-torowy basen sportowy o wymiarach 25×16 m, basen do nauki pływania, brodzik dla dzieci wyposażony w atrakcje, trybuny dla widzów, zjeżdżalnia, siłownia (w basenach przy Hallera i Kościuszki), sale sportowe, sauny.

– Baseny w dzielnicach zamiast jednego aqua parku oznaczają, że większość mieszkańców Katowic będzie mieć dostępną pływalnię w promieniu pięciu kilometrów. Dodatkową zaletą obiektów jest innowacyjna aparatura, która zwiększy bezpieczeństwo dzięki zastosowaniu na stałe po raz pierwszy w Polsce systemu wykrywania utonięć, mówi prezydent Marcin Krupa.

W przypadku trzeciego basenu w Parku Zadole, wykonawca nie wywiązał się z umowy więc miasto podjęło działania, by rozwiązać z nim umowę, by możliwie szybko wybrać podmiot, który dokończy budowę. Aby pozostać w zgodzie z przepisami i rozpisać nowy przetarg na kontynuowanie inwestycji miasto musi wykonać czasochłonną inwentaryzację tego, co na budowie zostało wykonane i zaktualizować kosztorysy. Po zakończeniu działań formalno-prawnych będzie można wyłonić nowego wykonawcę.

źródło/foto: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content