play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Anita Włodarczyk i Witold Bańka czytają po śląsku. Okazja? Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

today2 kwietnia 2021

Background

Mistrzyni Świata w rzucie młotem i były Minister Sportu, a obecnie szef Światowej Agencji Antydopingowej – czyli ambasadorzy Stadionu Stadionu Śląskiego – zmierzyli się z bajką o Paulku i Gustliku z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Śląską wersję „Pawła i Gawła” przygotował Marek Szołtysek.

Celem „świętowania” jest wspieranie czytelnictwa wśród najmłodszych. Z tej okazji Stadion Śląski zaprosił swoich ambasadorów do przeczytania tekstu w śląskim wydaniu .

– Drugi rok z rzędu biorę udział w akcji Stadionu, która ma na celu promować czytelnictwo wśród najmłodszych i drugi raz nie miałam najmniejszych wątpliwości, aby wziąć w niej udział. Czytanie pozwala nam poszerzać horyzonty, rozwija wyobraźnię i kształtuje prawidłowe nawyki – mówi Anita Włodarczyk. – Sport w moim życiu odgrywa ogromną rolę, ale w wolnej chwili nie ma nic lepszego, od dobrej, pouczającej lektury. Sama kocham książki, a w szczególności biografie. Zawsze na zgrupowanie zabieram ze sobą kilka pozycji, mówi mistrzyni.

– Moje dzieci uwielbiają, kiedy im czytam, co zresztą było widać na nagraniu z ubiegłorocznej edycji akcji, zorganizowanej razem ze Stadionem Śląskim. W tym roku postanowiliśmy powtórzyć nasze działania, gdyż spotkały się one z niezwykle ciepłym przyjęciem wśród odbiorców i wywołały uśmiech na twarzy wielu osób, niekoniecznie tych najmłodszych, dodaje Witold Bańka.

Nagranie przedstawiające wspólne czytanie Anity Włodarczyk i Witolda Bańki śląskiej wersji „Pawła i Gawła” A. Fredry, czyli bajkę o Paulku i Gustliku znaleźć można w mediach społecznościowych Śląskiego Giganta. Na kanale YouTube Stadionu Śląskiego dostępne są też wszystkie bajki, które ambasadorzy obiektu czytali w ubiegłym roku, m.in. śląskie wersje „Pana Hilarego”, „Czerwonego Kapturka” oraz „Jasia i Małgosi”.

Data Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci upamiętnia dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, duńskiego pisarza i poety, autora znanych baśni. To nietypowe święto obchodzone jest od 1967 r. i ustanowione zostało przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi, a jego celem jest wspieranie czytelnictwa przez najmłodszych.

źródło/foto: Stadion Śląski

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content