play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Anoona – nowa mieszkanka ZOO w Chorzowie już się zadomowiła

today28 kwietnia 2021

Background

W połowie lutego do stada lwów w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym dołączyła młoda samica. Anoona przyszła na świat 29 grudnia 2017 r. w ogrodzie zoologicznym w czeskim Brnie.

Anoona była jednym z dwojga młodych urodzonych w miocie. Do Chorzowa przyjechała 18 lutego 2021 r. Początkowo samica zamieszkała w osobnym kotniku, gdzie mogła spokojnie odnaleźć się w nowej sytuacji.

Stopniowo poznawała nowe otoczenie, swoich opiekunów oraz inne lwy mieszkające w Śląskim Zoo. Mimo początkowego zagubienia Anoona świetnie odnalazła się w nowym miejscu, a Kaasai i Bolek w pełni ją zaakceptowali. Dziś lwy mieszkają już razem i żyją w pełnej zgodzie. Anka, jak czasami pieszczotliwie nazywają ja opiekunowie, jest bardzo pogodna i towarzyska – świetnie dogaduje się z drugą samicą, która wykazuje się względem niej dużą cierpliwością i wyrozumiałością. Brat Anoony, Akashingu, również trafił do Polski – zamieszkał w zoo w Zamościu.

Jak rozpoznać Annonę?

Obecnie jest to jeszcze stosunkowo łatwe. Anoona, ze względu na swój młody wiek ma jeszcze widoczne młodzieńcze cętki, które można zauważyć m.in. na jej nogach. Jest też wyraźnie szczuplejsza od starszej od siebie Kasaai. Lwy w Śląskim Zoo można obserwować codziennie, w godzinach otwarcia ogrodu. W zależności od pory dnia przebywają one na wybiegu zewnętrznym lub wewnątrz budynku – wtedy można obserwować je przez szyby ekspozycyjne.

Anoona fot. W. Bielatowicz ŚOZ

 

Źródło/fot. DEP ŚOZ

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content