play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Antoni Piechniczek tegorocznym laureatem nagrody „Lux ex Silesia”

today18 sierpnia 2022

Background

Nagroda arcybiskupa katowickiego Lux ex Silesia trafi w tym roku do wybitnego piłkarza i trenera Antoniego Piechniczka.

Informację dotyczącą laureata tegorocznej nagrody przekazał abp Wiktor Skworc na zakończenie Mszy św. w uroczystość św. Jacka, głównego patrona archidiecezji i metropolii górnośląskiej.

Antoni Piechniczek pierwszym sportowcem z nagrodą

Metropolita katowicki podkreślił, że Antoni Piechniczek jest pierwszym sportowcem w gronie wyróżnionych. Przypomniał, że Antoni Piechniczek urodził się 80 lat temu w Chorzowie.

– Przeszedł wszystkie szczeble kariery sportowej – od maleńkiego kibica po piłkarza, przez trenera po selekcjonera. 40 lat temu jako selekcjoner doprowadził polską drużynę na Mistrzostwach Świata do trzeciego miejsca – powiedział metropolita

Dodał również, że ceniony sportowiec ma na koncie wiele zasług, choć sukcesy na kanwie działalności sportowej to nie wszystko.

– Sukcesów pan Antoni ma wiele. Poza tym cieszy się dobrą opinią, szlachetny człowiek. Mieszka aktualnie w Wiśle – dodał arcybiskup.

Jaka była reakcja nominowanego?

Gdy Antoni Piechniczek otrzymał informację o wyróżnieniu, napisał w liście do arcybiskupa katowickiego: „Z pokorą i wewnętrzną radością przyjąłem rekomendację kapituły i przychylność jego Ekscelencji w nadaniu tytułu Lux ex Silesia mojej skromnej osobie. Czuję się niezwykle zaszczycony tym wyróżnieniem. Kultura fizyczna, a piłka nożna szczególnie, odgrywały w życiu społecznym Śląska olbrzymią rolę. Miałem to szczęście, że urodziłem się w Hajdukach Wielkich w środowisku Maryjnym i w rodzinie współzałożycieli klubu Ruch Chorzów. Pod przewodnictwem Ducha Świętego było mi łatwiej obrać drogę piłkarza i trenera. Dziękuję serdecznie za wyróżnienie”.

Sportowiec i trener z licznymi sukcesami

Antoni Piechniczek urodził się w 1942 r. w Chorzowie. Zaczynał grać w piłkę w Zrywie Chorzów, później grał w Naprzodzie Lipiny, Legii Warszawa, Ruchu Chorzów i francuskim Chateauroux. W 1964 r. zdobył z Legią Puchar Polski, a w 1968 r. – mistrzostwo Polski z Ruchem Chorzów. Rozegrał trzy mecze w reprezentacji Polski. Grał w pomocy i na prawej obronie. Jeszcze większe sukcesy odniósł jako trener. Dwukrotnie wprowadził piłkarską reprezentację Polski na Mistrzostwa Świata – w 1982 r. w Hiszpanii i w 1986 r. w Meksyku. W Hiszpanii prowadzona przez niego drużyna zdobyła III miejsce, a w Meksyku weszła do 1/8 finału.

Nagroda Lux ex Silesia (czyli Światło ze Śląska) zostanie wręczona w czasie październikowej, międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego w katedrze w Katowicach. Wyróżnienie przyznawane jest od 1994 roku. Otrzymują je osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska – tłumaczy ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content