play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Apel Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska! Uważajmy na GNIAZDA PTAKÓW przy okazji remontów

today21 lipca 2021

Background

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska apeluje: nie niszczmy gniazd ptaków przy okazji remontów i termomodernizacji budynków! Niestety, mimo rosnącej świadomości społecznej, ciągle się to zdarza.

„Ofiarami” źle prowadzonych prac budowlanych często są jerzyki, ale nie tylko. W zakamarkach naszych budynków gnieżdżą się również wróble, gołębie miejskie, kawki, jaskółki oknówki a nawet pustułki. Miejsca ich gniazdowania są szczególnie chronione w sezonie lęgowym, który przypada właśnie teraz. Ptaki gnieżdżą się w szczelinach budynków, w otworach wentylacyjnych lub w stropodachach.

– Prowadzenie prac w okresie lęgowym często prowadzi do śmierci zwierząt, zarówno piskląt, jak i dorosłych osobników. Zdarza się, że dostęp do gniazd jest zamurowywany, przez co giną nie tylko pisklęta, ale również ich rodzice, próbujący za wszelką cenę dostać się do młodych – mówi rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Łukasz Zych.

Wykorzystane w tym artykule zdjęcie przedstawia jerzyka, który ubrudził się pianką montażową. Niestety, ptaka nie udało się uratować, mimo tego, że został on przekazany do ośrodka rehabilitacji zwierząt.

Jeśli prace budowlane wiążą się z niszczeniem siedlisk gatunków chronionych, wówczas konieczne jest zezwolenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Prowadzenie prac bez tej zgody jest złamaniem przepisów i wiąże się z koniecznością ich wstrzymania oraz możliwością poniesienia kary grzywny lub aresztu.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska apeluje:

  • do zarządców budynków i firm wykonujących remonty, o szczególną ostrożność i podejmowanie działań wyłącznie zgodnych z prawem. O odpowiednie przygotowanie i prowadzenie inwestycji,
  • do ornitologów o właściwy nadzór nad prowadzonymi pracami,
  • do mieszkańców, jeśli są świadkami niszczenia ptasich siedlisk, aby zgłaszali te sprawy bezpośrednio na policję lub straż miejską.

 

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content