play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Bez kategorii

Archidiecezja podsumowuje zbiórkę na Ukrainę

today19 kwietnia 2022

Background

Archidiecezja Katowicka podsumowuje zbiórkę pieniężną prowadzoną na rzecz uchodźców z Ukrainy. Środki zebrano w ramach kapłańskiej jałmużny postnej.

Księża uzbierali kilkaset tysięcy złotych. Kwota ta zgromadzona została w ramach tegorocznej kapłańskiej jałmużny postnej i zostanie przekazana przez katowicką Caritas pięciu parafiom na Ukrainie, w których posługują duchowni należący do katowickiego prezbiterium.

Archidiecezja podsumowuje zbiórkę. Ile uzbierano?

Zebrane środki trafią do pięciu parafii w archidiecezji lwowskiej, gdzie pracują: ks. Jacek Kocur, ks. Tomasz Labus, ks. Łukasz Grochla, ks. Mateusz Grochla oraz  ks. Bartłomiej Sajdok.

O jałmużnę na ten cel u progu Wielkiego Postu poprosił w specjalnym komunikacie abp Wiktor Skworc. Napisał wtedy:

„Trwająca wojna w Ukrainie wymaga zaangażowania w pomoc humanitarną, zarówno dla tych, którzy przybywają do Polski, jak i tym, którzy dramatu wojny doświadczają na miejscu”. Przypomniał, że na terenie Ukrainy posługuje pięciu kapłanów Archidiecezji Katowickiej: „proponuję zatem, aby tegoroczną jałmużnę postną przekazać na pomoc ukraińskim parafiom, w których pracują duszpastersko nasi księża i tam również przyjmują uchodźców ze wschodniej Ukrainy” – czytamy w komunikacie.

W ostatnich dwóch latach dzięki kapłańskiej jałmużnie postnej udało zakupić się respiratory i potrzebny sprzęt medyczny, który został przekazany szpitalom w Tychach i Chorzowie, bezpośrednio zaangażowanym w leczenie chorych na Covid-19. Duchowni wsparli też Szpital Św. Józefa w Mikołowie, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Boromeuszek.

Źrodło: Archidiecezja Katowicka

Fot. Krzysztof Gawor

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content