play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Areszt za dopalacze. Z ich powodu zmarły cztery osoby

today21 października 2020

Background

Dopalacze sprzedawali jak cukierki. Gotowy jest akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom. Sporządził go Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Został przesłany do Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Sprzedawali dopalacze nie bacząc na konsekwencje i zdrowie innych. Pięć kolejnych osób objętych aktem oskarżenia w głośnej sprawie śmierci czterech osób z Zawiercia i okolic.

Śmierć przez Internet

Handel nielegalnymi substancjami odbywał się przez Internet. Prokurator pięciu oskarżonym zarzucił popełnienie dwudziestu przestępstw. Wobec dwóch osób stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Grozi im do 15 lat więzienia. 

Nieumyślne spowodowanie śmierci?

Kolejne zarzuty dotyczą sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, narażeniu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu konkretnych osób oraz wobec jednego z oskarżonych również nieumyślnego spowodowania śmierci.

Zmarły cztery osoby

W trakcie śledztwa prokurator ustalił, że na terenie Zawiercia i pobliskich miejscowości doszło do czterech zgonów. W dalszym toku postępowania ustalono, że w wyniku zażycia dopalaczy rozprowadzanych przez oskarżonych kilka osób uległo zatruciu i było hospitalizowanych.
Na polecenie prokuratora przeprowadzono badania toksykologiczne zwłok zmarłych osób. W ich krwi ujawniono obecność dopalaczy.

Kobiety które handlowały dopalaczami zostały już oskarżone

W toku postępowania prokurator ustalił, że co najmniej od października 2018 r. Monika N. i Dagmara L. wobec których w lutym 2020 roku prokuratura skierowała akt oskarżania, zajmowały się na terenie Zawiercia sprzedażą dopalaczy. Z handlu tymi substancjami uczyniły sobie stałe źródło dochodu. Sprzedaż prowadziły przeważnie wśród bliższych i dalszych znajomych, wspomagając się wzajemnie w tym procederze. Po aresztowaniu m.in. Moniki N. i Dagmary L., odpowiedzialnych za handel tymi szkodliwymi dla życia i zdrowia substancjami w Zawierciu, w wyniku intensywnych czynności śledczych, zatrzymano kolejne osoby podejrzane o udział w obrocie dopalaczami.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content